View Single Post
  #9  
Vechi 14.01.2011, 15:59:51
camy_d camy_d is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.11.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.666
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Templier Knight Vezi mesajul
si as vrea cand o sa mor, sa inteleg de ce Creatorul a conceput totul si cu ce scop , motiv, si pe noi oamenii.Faza prin care Dumnezeu ne a creat pt. ca ne iubeste nu mi se pare totala , sigur este si altceva, este un raspuns prea sec dupa parerea mea.
Aceea este o explicație. Altă explicație pe care am găsit-o eu (poate sunt chiar mai multe motive) este prin analogie cu datoria omului de a-și înmulți talanții, adică de a-și pune în valoare calitățile primite de la Dumnezeu (vezi pilda talanților). Dacă omul știe că poate să facă ceva bun, atunci este obligat să-l facă, altfel va fi tras la răspundere.

Cum Dumnezeu nu poate cere de la oameni, ceea ce El nu face și pentru că este perfect, nu face lucruri greșite, El având puterea de a crea o lume minunată și complexă trebuia s-o creeze, să-și valorifice puterea minunată pe care o are, altfel acționa contrar dreptății divine, care a existat dintotdeauna, nu doar când a apărut omul.

Puterea Lui trebuia neapărat să se manifeste, nu să doarmă, ci să devină utilă. Fără un Univers în care să se manifeste, Puterea Sa n-ar fi putut primi vreun sens și vreun rost, ar fi avut singura valoare de a exista.
Reply With Quote