View Single Post
  #10  
Vechi 16.07.2011, 14:04:55
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

@AndreiM - am inteles. E in regula.
La ce ma refeream cu discriminarea. Mai explic o data:
Pe unii cu greseli f.mari in viata si poate care au si fost rataciti in alte credinte inainte de a ajunge la ortodoxie ii consideram grozavi, sfinti si ii idolatrizam. Si mai ales se considera ca pot fi mantuiti si pot ajunge sfinti.
Pe altii mai mici, care indraznim sa gresim cu te miri ce greseala (nu postim indeajuns, sau nu facem nu stiu care lucru asa cum cere biserica pamanteasca, ca se casatoresc cu un catolic, sau mai stiu eu), ii luam la rost, ca pe urma nu se mai mantuiesc din cauza acelor greseli.
Asta mi se pare nedrept. Judecata omaneilor, a noastra intre noi.

In fond numai Dumnezeu ne stie si stie precis cine si ce sfant va fi sau nu, sau se va mantui. Cine suntem noi, oamenii, sa canonizam, sa judecam, sa sanctificam si etc.?

@Ana-Maria - nu stiu exact de ce a ales Sf.Maria Egipteanca pustiul. Poate ca de la Dumnezeu i-a fost dat. Am impresia ca oamenii au judecat-o mai tare si au avut influenta mare in decizia ei. Dar poate ma insel.
Eu nu ma refer la incercarile date de la Dumnezeu, desi si alea sunt destul. Ma refer la modul in care ne judecam noi intre noi: nu ai facut aia, sau ai facut aia, nu esti ortodox. Scurt.
Altul insa este oricand si oricum bun ortodox si il numim sfant.
Asta nu pricep eu.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote