View Single Post
  #8  
Vechi 24.11.2012, 01:15:01
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cezar_ioan Vezi mesajul
Ei vedeti? ... Ce scriam chiar adineauri.... Aberatii fara nici o legatura cu subiectul asa cum este el cunoscut si practicat in psihologia stiintifica.
Mai bine ma abtin. Nu vreau sa particip iarasi la un subiect cu polemici penibile.
Ma iertati asadar, ma retrag din dezbatere. La cate prostii se debiteaza pe lumea asta, doar ale mele mai lipsesc...
Citatul era din Parintele Arsenie Papacioc. Desigur, domnia sa abereaza, iar Cezar, ajuns pe treapta sfinteniei, nu. Parintele Arsenie si altii (pentru ca nimeni din ortodoxie n-o sa sustina altceva, nu ma refer la unii credinciosi) cunosc si lucrarea ingerilor cazuti. Banuiesc ca tu nu o cunosti prea bine nici macar la nivel de teorie, de asemenea, nu cred ca ai studiat nici prea mult din paranormal. Cunosti doar o parte a problemei.
In SUA au fost probleme cu psihologii care faceau si hipnoza regresiva, au fost dati in judecata pentru ca in timpul sedintelor de hipnoza multi pacienti au afirmat ca au fost molestati sexual de un parinte in copilarie. Nu era adevarat, era un inger cazut ca ii facea sa creada asta sub hipnoza. Bineinteles, exista mai multa literatura pe tema asta, atat in ortodoxie, cat si in afara ei.
Din cate imi amintesc eu i-am mai raspuns lui Laura pe tema hipnozei, nu stiu sigur.

Last edited by catalin2; 24.11.2012 at 01:17:11.
Reply With Quote