View Single Post
  #18  
Vechi 31.01.2013, 17:41:15
celestial_pottery
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Intr-adevăr sunt interesat să știu ce este aceea „Sfânta Tradiție”.
Recunosc că știu ce este Biblia dar nu știu ce este Sfânta Tradiție.

Am căutat o definiție a Sfintei Tradiții, am căutat o carte „Sfânta Tradiție”. Nu am găsit.
În modul cel mai serios: nu știu ce este Sfânta Tradiție. Vreau să știu și vreau să o citesc.

Prietenul Daniel-ortodox mi-a dat câteva linkuri valoroase. M-am uitat puțin pe ele. Vreau să le descarc în PC.
Însă am deja întrebări. De exemplu în linkul dat apare și Origen cu câteva lucrări. Origen este cam controversat, nu?
Știam că Sfânta Tradiție are aceeași valoare cu Biblia.
Scrierile lui Origen au aceeași valoare cu cartea Romani a Apostolului Pavel?
Nu bagati in seama chestia cu Origen: faptul ca ex-animatoarea Teodora, aka byzantine empress, nevasta lui "justul" de justinian, a influentat un Sinod zis ecumenic, la care a fost amenintat si umilit un Papa, si insultata memoria unor morti, si anatemizata chiar persoana lor (ma refer la sinodul al cincilea ecumenic) nu este relevant. Anatema aceea e doar un bisericism gratuit si politizat. Toti cei care au scris adinc si inspirat, toti scriitorii bisericesti, chiar si cei "condamanti" de confuza justitie bisericeasca din acele timpuri, pot fi pusi daca nu alturi, aproape de Apostoli. Va recomand sa ii cititi pe Origen, Theodor de Mopsuestia si Theodoret de Cyr (si daca se poate, si pe Nestorie). Veti avea o adevarata desfatare. De asemenea, Sever de Antiohia si Philoxenus din Hierapolis.

Last edited by celestial_pottery; 31.01.2013 at 17:45:19.
Reply With Quote