View Single Post
  #19  
Vechi 31.01.2013, 18:05:53
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de penticostalul Vezi mesajul
Intr-adevăr sunt interesat să știu ce este aceea „Sfânta Tradiție”.
Recunosc că știu ce este Biblia dar nu știu ce este Sfânta Tradiție.

Am căutat o definiție a Sfintei Tradiții, am căutat o carte „Sfânta Tradiție”. Nu am găsit.
În modul cel mai serios: nu știu ce este Sfânta Tradiție. Vreau să știu și vreau să o citesc.

Prietenul Daniel-ortodox mi-a dat câteva linkuri valoroase. M-am uitat puțin pe ele. Vreau să le descarc în PC.
Însă am deja întrebări. De exemplu în linkul dat apare și Origen cu câteva lucrări. Origen este cam controversat, nu?
Știam că Sfânta Tradiție are aceeași valoare cu Biblia.
Scrierile lui Origen au aceeași valoare cu cartea Romani a Apostolului Pavel?
Doamne ajută.
Hristos în mijlocul nostru, iubitul meu frate.

Citește ce este Sfânta Tradiție, în primul post al acestui topic. Ea este în general învățătura creștină vorbită, care apoi s-a fixat și în scris, în mare parte. Nu există o carte numită Sfânta Tradiție, căci sunt zeci de cărți ale Sfinților lui Dumnezeu, numită Sfânta Tradiție. Nu ar fi existat Sfânta Scriptură fără Sfânta Tradiție. Ea, Scriptura, s-a scris prin și cu Tradiția Creștină vorbită. Înțelegi, iubitul meu? E minunat de simplu, întreg creștinismul. Citește primul post din acest topic cu atenție mărită și ai să înțelegi. Acolo am concentrat, pentru tine, și pentru toți, ceea ce se predă în facultățile de teologie, zile în șir. Spre bucurie.

Origen, scumpul meu, are 2, două foarte mari erezii (apocatastaza și predestinația - despre care, dacă voiești, putem vorbi), de aceea nu a fost canonizat sfânt de către Biserica Creștină, ci chiar a fost numit eretic în sinodul V ecumenic a toată creștinătatea din anul 553. Dar a fost ridicată anatema de la el și nu a mai fost declarat eretic, pentru că e recunoscut că a greșit. Cu toate astea, nu, iubitul meu, scrierile învățatului Origen, nu au aceași valoare ca și Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel. Și nici o scriere dacă o vezi că nu e scrisă de un sfânt, nu are valoarea cu scrierile unui Sfânt. Doar scrierile Sfântului Episcop Vasile și Sfântului Episcop Ioan Hristostomul, au aceași valoare ca și Epistola către Romani a Sfântului Apostol Pavel, căci au aceași origine, Sfânta Treime.
Dar Origen, este singurul scriitor bisericesc care a scris cel mai mult dintre toți. Are scrieri frumoase, de aceea a fost tradus. Te sfătuiesc, iubitul meu, să începi cu ce ți-ai dorit, cu Scrierile Părinților Apostolici, sau Predaniile Părinților Apostolici, apoi să citești din Sfântul Ioan Hristostom, episcopul-Patriarhul Constantinopolului și din Sfântul Vasile cel Mare și din Sfântul Grigorie de Nazians. Mult folos vei dobândi. Scrierile lor, au aceași valoare ca și Sfânta Scriptură, căci vorbesc numai din Sfânta Scriptură și au același izvor: Duhul Sfânt.

Cu rugăciunile Sfinților Grigorie de Nazians, Vasile cel Mare și Ioan Gură de Aur, suflete, care ești utilizatorul "penticostalul", să se învrednicească și sufletul tău de Adevăratul Hristos. Amin.

"având fiecare alăută și cupe de aur pline cu tămâie care sunt rugăciunile sfinților." Apocalipsa 5, 8.

Last edited by Daniel_Ortodox; 31.01.2013 at 18:09:29.
Reply With Quote