Subiect: Sfanta Liturghie
View Single Post
  #45  
Vechi 29.08.2013, 05:44:25
cezar_ioan cezar_ioan is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.11.2012
Locație: Benidorm, Hotel Bali
Mesaje: 1.946
Implicit

Citat:
În prealabil postat de N.Priceputu Vezi mesajul
Îngerii, fiind ființe netrupești, nu sunt delimitați spațial. Deci pot fi prezenți în două locuri din spațiu în același timp.
Cristian, în cartea Părintelui Serafim Rose - "Sufletul după moarte" (Ediția 2002, edit. Anastasia), am găsit câteva precizări care m-au surprins și încântat totodată. Spicuiesc câteva pasaje din Capitolul 2 - Învățătura ortodoxă despre îngeri., pag. 33-35


Cu prilejul criticii unor lucrări teologice consacrate în lumea romano-catolică din secolul XIX, Episcopul Ignatie Branceaninov "combate ideea modernă bazată pe concepțiile filosofului Descartes, conform căreia tot ce este în afara realității materiale ține imediat de domeniul spiritului pur. Efectul direct al unei asemenea idei este că Îl plasează pe Dumnezeu, care este infinit, la același nivel cu nenumărate alte spirite finite (îngeri, demoni, suflete ale celor adormiți)."
Abatele Bergier învață că îngerii, demonii și sufletele celor morți sunt ființe perfect spirituale; prin urmare, ele nu s-ar mai supune legilor timpului și spațiului, deci despre forma și mișcarea lor nu putem vorbi decât metaforic și au nevoie să primească un corp subtil ori de câte ori Dumnezeu le permite să acționeze în trup.

Aceste concepții, însă, spune Seraphim Rose, sunt rezultatul unei perspective minimaliste asupra realității spirituale, perspectivă apărută sub influența materialismului modern. Să ne dezvățăm, zice autorul, de a mai minimaliza dihotomia modernă dintre materie și spirit, întrucât lucrurile sunt în realitate mult mai complexe.

Episcopul Ignatie scrie: "Atunci când Dumnezeu îi deschide ochii duhovnicești, omul este capabil să vadă duhurile în forma lor proprie."

Sfântul Vasile cel Mare, în cartea Despre Sfântul Duh, arată că puterile cerești au limite în spațiu (sic!) și devin vizibile, arătîndu-se celor vrednici sub înfățișarea propriilor lor trupuri (sic!).
În altă parte, Sfântul zice: "Noi credem că fiecare putere cerească se află într-un loc hotărât (de Dumnezeu - n.m.). Căci îngerul care a stat înaintea lui Corneliu nu l-a însoțit în același timp și pe Filip (Fapt. 10, 3; 8, 26); iar îngerul care i-a vorbit în același timp lui Zaharia lângă altarul tămâierii (Lc 1,11) nu s-a aflat în același timp și în locul său din ceruri."

Sfântul Ioan Damaschinul, concluzionînd în sec. VIII învățătura Părinților anteriori lui, scrie: "Îngerii sunt circumscriși, pentru că atunci când se află în cer ei nu se află și pe pământ, iar atunci când Dumnezeu îi trimite pe pământ, ei nu rămân în același timp și în cer."

Dar dacă vorbim despre "trupuri" de îngeri trebuie să fim atenți să nu le atribuim caracteristicile vreunui material brut. Ei sunt nematerialnici, "eterici".

P.S. În "Viețile" pe august am citit ieri minunata descriere a unor momente din viața Cuviosului Pimen, din Egipt. La un moment dat spune că un monah cu totul cucernic vine la Pimen și începe să-i vorbească multe lucruri despre cele cerești și îngerești, în chip desfătător, desigur. Dar Pimen nu-i răspunde, întoarce fața.... Aflăm și motivul: Pimen e un simplu om, el cunoaște doar cele ale luptelor omului păcătos ce țin de nevoințe, de pocăință... La ce folos, zice Pimen, să vorbim despre lucruri atât de înalte?...
Ca urmare, mă rețin și eu să mai dau pasaje din cartea în care sunt și lămuriri despre îngeri (necesare acolo, zice Seraphim Rose, pentru a înțelege ce-i cu ființele de lumină care apar atât de des în viziunile modernilor, teribil de multe în ultimul veac...). Am intervenit doar pentru că am fost și eu mirat de învățătura ortodoxă despre locuri și trupuri îngerești...:) Poate vei fi și tu mirat și, deopotrivă, încântat de descoperirile nuanțelor din învățătura Părinților.
Toate cele bune, frate!

Last edited by cezar_ioan; 29.08.2013 at 05:51:34.
Reply With Quote