View Single Post
  #12  
Vechi 13.06.2020, 15:48:01
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de TiberiuAdrian Vezi mesajul
Ortodocsii nu ofera carti pe strada - Daca am primit de la Martorii lu Iehova sau de la un sarac, sau de la un dusman, ce conteaza de unde am primit? Sunt eu ortodox mai bun decat el? Este Noul Testament oferit de ei o carte cu minciuni?
Primirea unei biblii ar putea fi un semn dacă te-ai fi rugat la Dumnezeu să primești o Scriptură, nu ca răspuns la o rugăciune pt găsirea soției.

Cine să ofere frate Biblii pe stradă, acum când toți sunt panicați cu distanțarea socială și se feresc de străini de la care s-ar putea molipsi ?

Ca s-o zic pe șleau, mie dacă mi s-ar răspunde prin sectari la o rugăciune, m-aș gândi dacă nu cumva e un semn de la diavol, sau dacă nu l-am ispitit chiar eu pe Dumnezeu cu vreo rugăciune de cerere și acum îmi vin ispite de cernere.

Asta poate fi chiar o situație duhovnicească, atunci când îl ispitești pe Dumnezeu cu rugăciuni de cerere îți vin vin ispite de cernere, e faină legătura între cerere-cernere.

Ucenicii i-au cerut să stea de-a dreapta lui Hristos în împărăția Cerurilor și Hristos le-a zis în alt loc din biblie că satana a cerut să-i cearnă ca pe grâu.

Și diavolul vede cu ce te frămânți și-ți poate trimite la intercepție anumite persoane sau ispitele lui, dar tu probabil că știi să deslușești semnele, te-ai format în discernământul Sfinților Părinți și știi mai bine cum stă treaba.

Citat:
În prealabil postat de TiberiuAdrian Vezi mesajul
Dacă Dumnezeu chiar dorea să-ți facă cunoscută o femeie, ți-o aducea din proximitate, nu de la 200 de km. - https://www.sfaturiortodoxe.ro/pcleopa/nou26.htm. Sti tu caile Domnului?
Dacă e să-l cităm pe părintele Cleopa, el nu prea era de acord cu scrierile neortodoxe, în unele scrieri am citit mai demult că indica chiar să ardem literatura eretică rămasă prin casă sau biblioteca personală.

Da judecățile lui Dumnezeu sunt diferite, dar nici tu nu le-ai deslușit din moment ce ne ceri nouă părerea.

N-ai decât s-o dai înainte într-o relație în care riști să pierzi timp prețios pe care-l puteai folosi să cauți pe altcineva și să stai într-un stres continuu.

Ți-a zis și domnișoara să n-o mai cauți că e stresant pt ea, poți tu să-ți iei crucea să stai căsătorit cu o femeie cu depresie care se poate transforma în boală psihică ?

Bag seamă că dacă insiști într-o direcție cu relația e voia ta, nu voia Domnului.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.06.2020 at 15:51:00.
Reply With Quote