View Single Post
  #1  
Vechi 16.07.2008, 17:01:42
achimovjan
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Am deschis acest topic pentru ca am vazut o intrebare legata de ce aspus Mantuitorul,si anume ca "despre ziua si ceasul acela nimeni nu stie,nici inger din cer,ci numai Tatal".Am explicat acolo ca este vorba de firea umana a Mantuitorului,nu de cea dumnezeiasca,si de faptul ca firea umana are o cunoastere progresiva,in timp si spatiu.Dumnezeu,fiind deasupra timpului si al spatiului,el fiind creatorul spatiului si al timpului,stie orice manifestare legat de spatiu si timp.Omul,fiind creat in spatiu si timp,este supus legilor acestora,deci nu poate stii ceva ce inca nu s-a intamplat.Dumnezeu insa descopera oamenilor si lucruri din viitor,asa cum a facut-o cu proorocii,si cum face cu proorocii pana la sfarsitul veacurilor.Dupa cum am vazut insa,anumite proorocii pot sa nu se implineasca,cum a fost cazul cu Iona care azis ninivitenilor"Ninive va fii distrusa".Acestia insa s-au pocait,si Dumnzeu i-a iertat.La fel se poate intampla cu orice amenintare venita cu pedeapasa din partea lui Dumnzeu,cu conditia ca omul sa se schimbe.Asta se paote intampla si cu proorociile din Apocalipsa,insa posibilittea este foarte mica,nu fiinca asa vrea Dumnezeu,ci fiindca "inima omului este plecata spre rau din tineretile lui".Dumnzeu chiar nu ar vrea ca omenirea sa ajunga la asemenea grad de rautate,incat sa se inchine lui Antihrist si prin acesta Diavolului.Si totusi,oamenii spre asta se indreapta,lucru care se vede cu ochiul liber.
In continuare,legat de titlul topicului,vreau sa dau un exemplu de cunoastere progresiva,folosind matematica.In matematica,exista conceptul de serie si sir.exemplu ,sirul numarelor naturale:0,1,2,3...; suma de i de la 1 la 10 din i,cateva exemple simple. Orice sir,sau serie este definita prin punctul de plecare,si printr-o lege de dezvoltare a seriei sau sirului.Exemplu:sirul numerolr naturale,punctul de plecare,0,legea de definire:fiecare element este egal cu precedentul plus unu.Simplu.
Acum,orice serie pleca dintr-un punct fix,si are elemente infinite ca numar.Totusi,stiind punctul de plecare si legea de determinare,eu pot sa stiu exact care este straea roicarui element,oricat de indeparat ar fii de origine.
Exact asa este cu cunoastrea progresiva.Sa zicem ca viata omului este o serie.Originea nasterea(Botezul,daca vreti),si legea de determinare este morala pe care o adopta in viata.Stiind acestea doua,eu pot,in orice moment al vietii lui,sa spun cat a evoluat starea lui morala fata de origine,cat si fata de orice moment de timp.
Bineinteles,aceasta este o demonstratie putin foratat,pentru ca in viata unui om intra variabile foarte multe.Eu insa am vrut sa dau un exemplu simplu,si anume ca legile firii,inclusiv cea matematica,sunt o proiectie a Logosului,a Cuvantului lui Dumnezeu.mai mutl,am vrut sa arat ca in ordine naturala,un lucru care evolueaza la infint,apoet fii definit la un moment dat,stiindu-se doar originea si legea de determinare.
Acum,este clar ca Dumnzeu,in atotstiinta sa nu se foloseste de matematica.Insa noi oamenii,puetm intelege cate ceva,folosind si faptul ca elgile firii sunt rationale,sunt o proiectie a rationalitatii Logosului Divin.

Jan
Reply With Quote