View Single Post
  #25  
Vechi 27.02.2009, 11:48:56
trecator trecator is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2009
Mesaje: 2
Implicit franturi de ganduri ...

Draga Andrea,
In situatia ta sunt si eu; ea e singura fiinta pe care o iubesc cel mai mult pe acest pamant; i-am aratat o cale si am lasat-o sa decida si... a spus DA; acum suntem logoditi; ca orice om cu libertate de gandire, a luat o decizie; o decizie prin care ea vrea sa isi implineasca un vis, o familie, sa traiasca langa persoana pe care o iubeste si care o iubeste; este greu, iti zic din propria experienta, dar nu de netrecut; referitor la persoanele pe vechi, nu stiu daca as numi-o mandrie (cel putin in cazul meu), deoarece nu m-am batut niciodata cu pumnul in piept cum ca as fi drept; insa, pot spune ca intr-adevar am spus si o voi spune si in continuare, ca Mantuitorul a lasat apostolilor spre mostenire doar un singur crez, o singura credinta; cea in Dansul, care nu se poate schimba ori de cate ori lumea vrea sa fraternizeze cu astrologia; pentru ca e mai presus de mintea noastra ca noi sa intelegem in totalitate lucrarea Dumnezeirii; Mantuitorul a spus: daca voi nu veti vorbi despre Mine lumii, pietrele vor vorbi; te intreb: cum ar putea preotii de pe stilul vechi sa slujeasca cu cei, care desi se numesc ortodocsi, nu sunt cu adevarat in sfanta soborniceasca si apostoleasca biserica? crezi oare ca Dzeu in intelepciunea Lui, El cel care a creat omul dupa chipul si asemanarea lui, are nevoie de astrologi pentru a corecta mersul astrilor pe cer? sincer, imi vine sa rad de nebunia partizanilor acestei idei dar totodata imi vine si sa plang, pentru ca banul (idolul la care se inchina din ce in ce mai multi oameni) a acoperit cu stralucirea lui trecatoare stralucirea sufletului, care este nepieritoare; aminteste-ti doar ca pe IIsus l-a vandut Iuda, cel care in vremuri de restriste a stat si el pe pieptul Mantuitorului; si da, imi voi apara credinta deorece stiu ca s-au ridicat martiri din ea si pentru ca desi, nu avem binecuvantarea patriarhiei romane (zicea cineva ca suntem schismatici; schismatic e el cel care a acceptat sa fie parte integranta din fractiunile care au fraternizat cu schisma din 1054) avem binecuvantare cereasca; nu putem sluji cu cei care desfiinteaza posturile, cu cei care calca in picioare asezamintele sfintilor parinti; ce minuni au savarsit contemporanii nostri la asa zisele sinoade panortodoxe de au indraznit sa calce acele asezaminte? cu ce drept s-au erijat in aparatorii ortodoxiei, cei care (desi stiu k unul dintre semnele venirii lui Anticrist este si primirea, momentan, alternativa a pasapoartelor, dar mai tarziu in 2011 obligatorie a buletinelor cu semnul fiarei 666) nu au avut curajul sa refuze clar si concis primirea pasapoartelor biometrice asa cum au facut-o celelalte tari ortodoxe (vezi Grecia, Serbia, Rusia)?
Nu vreau sa te influientez, nu vreau sa tii cont de cele scrise; insa, te rog, doar, sa tii cont de cateva aspecte:
1. viata nu e a noastra,Dzeu ne-a dat-o si lui va trebui sa i-o daruim candva; cum si in ce mod, fiecare hotaram
2. pune in balanta ce pierzi si ce castigi: pierzi poate un stil de viata in care ai crescut si cu care te-ai obisnuit dar vei pierde si o persoana pe care zici ca o iubesti; la partea opusa insa, vei avea parte de acel om pe care il iubesti si te iubeste; vei avea parte de clipe frumoase pe care ti le vei petrece cu el si multe altele
3. nu in ultim rand, daca esti nehotarata si nu stii pe ce drum sa mergi, roaga-te din inima la Dzeu, fa si zile de post (si asa vine postul) si sunt sigur ca El ti se va descoperi pentru ca a zis: Cautati mai inati imparatia lui Dzeu si toate celelalte vi se vor adauga voua!
Dzeu sa te intareasca in credinta si sa te ajute in tot ceea ce faci !!
Reply With Quote