View Single Post
  #20  
Vechi 21.01.2010, 23:50:01
bmadalin bmadalin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Locație: Ilfov
Religia: Ortodox
Mesaje: 126
Implicit

Citat:
În prealabil postat de florina_drossu Vezi mesajul
Ca sa nu repet articolul, va invit sa cititi aici DE CE ANIMALELE NU AU SUFLET VESNIC SI ELE SUNT INFERIOARE OMULUI!
Intrebarea era ce se intampla cu animalutele dupa moarte.
Postarea ta pe blog arata ca animalutele nu au suflet.

Nu am sustinut niciodata ca animalutele au suflet.
A sustine ca animalele au suflet, asa cum este sufletul in conceptia ortodoxa, este o incalcare a dogmelor. Ca sa nu zic si o incalcare a definitiei din DEX.

Dar a trage concluzia ca deoarece ele nu au suflet sunt decat trup, mi se pare o inferenta total gresita ca si cea: <<pentru ca autobuzul nu are picioare si nici corp e tot numai un suflet>>

Trup si suflet este omul.
Dar si ele au suflare de viata care anima materia lor organica.
Si ele au sentimente care nu vin nici din pipota si nici din artan.

Si tot in blog zici:
Citat:
Animalele nu au suflet veșnic, primit direct de la Dumnezeu, ci doar suflet biologic. Odată moarte, animalele nu merg la Judecată, ca oamenii, nici nu ajung în Rai sau iad
Nelamurirea mea era "unde merg", iar "unde nu merg" nu ma lamureste. Pentru ca daca nu merg nici la judecata, nici in iad asta nu inseama ca raman blocate aici.

Apoi cineva ma sfatuia ca nu trebuie sa ma preocupe daca au sau nu animalele suflet. Cum am zis, nu sufletul lor ma preocupa.
Toata ideia pentru care incepusem threadul asta a fost ca am vazut animalute care au murit si nu stiam, sa zic ca domnu' Streinu Cercel, vaccinator sef, ca <<s-au prapadit>> sau sa zic ca s-au dus la Doamne-Doamne?

Acum stiu, se duc si ele la Doamne-Doamne.

Last edited by bmadalin; 22.01.2010 at 00:08:15.
Reply With Quote