View Single Post
  #15  
Vechi 18.05.2012, 14:22:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Un limbaj de un bogat rafinament intelectual, rar intalnit pe forum,e un stimulent pentru dezvoltarea propriului vocabular, dar si un exercitiu pentru gandire. In fine, cred ca a inteles ce ai dorit sa-i transmiti, in cazul in care vazut acest topic.
E adevarat, dar problema e ca pe primul loc e adevarul marturisit, iar apoi eruditia. Fiecare marturiseste adevarul pe care il crede si combate alte "adevaruri" gresite. Aceste neadevaruri pot fi chiar deranjante pentru unii. Dar noi aici marturisim adevarul ortodox, chiar daca unii eterodocsi cred ca la ei e adevarul si se simt deranjati de afirmatiile ortodoxe.
In cazul de fata Delia a spus ceva corect si adevarat, Mihail poate ca a inteles si gresit, dar a raspuns prin prisma conceptiilor lui, care mie mi se par gresite, batand mai mult spre ecumenism. Si pe mine m-a atacat tot din aceeasi cauza, iar cand se folosesc expresii gen: "fanatism promovat cu venin și imbecilitate" si "semidoct" nu e un lucru bun. Eu nu le-am bagat prea mult in seama, pentru ca la ortodocsi am o mai mare toleranta legata de modul de adresare, dar unii eterodocsi le-au bagat in seama si cel putin doi au inceput sa ma atace. Mai nou ajunsese si ucenicul sa ma ia peste picior la ultimul topic.
Legat acum de frazele academice, am mai observat la un user ca foloseste o astfel de exprimare, Horatiu, si i-am si spus ca mie mi se pare doar o forma de epatare, de mandrie. Mai poate parea si o forma de a nu fi considerat mai prejos, de aparare cand cineva ne pune la indoiala calitatile. Mult mai simplu pentru cineva este sa vada ce marturiseste dreapta credinta, ca sa nu se tot lupte cu cate unul care mai spune cate ceva ce nu convine, desi spune adevarul.
Reply With Quote