View Single Post
  #30  
Vechi 07.01.2013, 19:27:12
Ana Tr.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de dobrin7m Vezi mesajul
Draga Ana, de obicei noi ne facem o imagine in minte dupa mintea noastra (influentata de ideile si gandurile noastre proprii sau de propria imaginatie de genul intrebare si raspuns. Exemplu: X s-a uitat la mine, oare de ce? raspunsul il dam tot noi cu mintea noastra tu spui pentru ca ii place de mine, daca erai baiat poate spuneai oare are ceva sa imi spuna? daca erai o babuta batrana ai fi spus: oare Domnul imi transmite ceva prin acest om?) Deci ne facem o imagine a ceea ce credem din gesturile si privirile sau faptele celor ce ne inconjoara.

Eu zic sa nu te pripesti in concluzii si am sa iti povestec o intamplare oarecum ciudata pe care eu candva am trait-o.

Acum vreo 10 ani eram contabil sef la o fabrica de paine din orasul meu. Odata la 3 luni sau mai mult un calugar tanar venea la noi la fabrica avand o relatie stransa cu patronul. Acesta ii daruia paine si cornuri pentru el si ceilalti calugari din manastirea lui. Intr-o zi m-a privit mai insistent si am fost oarecum nedumerita asa cum esti tu astazi. In final am ales sa intru in biroul patronului cu painea, nespunand nimic. Cand am intins plasa acesta mi-a spus: ai grija la mama ta, ai mare grija, nu stiu dar asta este ceea ce simt ca trebuie sa iti spun.
Ce a urmat nu iti povestesc aici ca nu e locul si momentul insa doresc sa iti spun ca concluzia trasa de tine eu cred ca nu este nici pe departe cea adevarata.

Si iti mai povestesc o alta intamplare vesela oarecum si foarte frumoasa. Parintele meu duhovnic a vrut sa se faca calugar. La fel si preoteasa insa in final s-au casatorit in urma unei astfel de intamplari. S-au cunoscut la slujbele din Manastirea Trei Ierarhi. Astazi au 3 baieti minunati, despre care preoteasa spune cu drag: "iata trei ierarhi, dar macar unul de ar fi si as fi cea mai fericita mama de pe pamant."
Inteleg. Insa ceea ce imi povestiti dvs. mie nu mi-ar putea trece niciodata prin cap ca o alta femeie sa ma placa. Asta deja e prea mult. Pentru ca am vazut ca ati tratat comparativ ceea ce vi s-a intamplat. Sau credeti ca doreste sa imi spuna ceva? Eu nu cred. Cat despre atitudinea rece, retrasa fata de enoriasi si chiar ei intre ei, nu am vazut din contra, este una degajata, in limite normale dar degajata. Iar cat despre ultima parte, pai ori esti calugar si esti singur ori esti preot si te insori. Daca toti calugarii ar face asa? Ceea ce mi-ati povestit dvs. este considerat un pacat. Adica un calugar a fost cu o maicuta. Nu concep asa ceva.
Reply With Quote