View Single Post
  #23  
Vechi 17.08.2014, 19:09:25
Mosh-Neagu's Avatar
Mosh-Neagu Mosh-Neagu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.04.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.457
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Florinvs Vezi mesajul
In legatura cu aceasta problema a divortului:

Evident ca inainte de a te casatori cu cineva trebuie sa fii convins- atat cat poate fi omeneste posibil- ca iti doresti sa fii cu aceea persoana toata viata si ca aceea persoana isi doreste sa fie cu tine toata viata!
Insa peste doua lucruri este foarte greu ori imposibil de trecut intr-o relatie ori casatorie: minciuna ori inselatoria!

Orice alte neintelegeri se pot discuta ori aplana.

Nu am fost si nu sunt adeptul "casatoriilor" facute in graba si peste noaptea, nu am fost si nu sunt adeptul divortului facut din motive neintemeiate, insa in cazuri extreme, cand nu mai ai acel sentiment ca te intorci cu toata bucuria la femeia pe care o iubesti acasa seara, atunci decat o casatorie de forma, mai bine un divort!
Cred ca undeva se pierde pe drum exact ce e mai important. Fratilor, Dumnezeu e drept, iar asta e sigur. NICIODATA nu vom fi pusi intr-o situatie pe care sa n-o meritam. Iar aici nu vorbim de testul pe care l-a primit Iov, datorita carcotelii diavolului... Nu suntem noi vrednici de smerenia lui Iov, sa ne incerce Dumnezeu credinta... Asa ca, daca primim o astfel de lectie (sau orice alt fel), nu este degeaba: Dumnezeu are un plan cu noi. De noi si numai de noi depinde ca acest plan sa ajunga la bun sfarsit. Ca noi, din proprie vointa sau ambitie, nu acceptam, si nu ne indreptam gandul acolo unde se asteapta El sa ne rezolvam situatia, asta e alta treaba. Oricum, orice alta alternativa (cu exceptia renuntarii definitive la viata de cuplu, sau alegerii calugariei) este o alegere proasta in sine, daca se raporteaza la mantuire si nu la altceva!
__________________
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++

Iubirea de vrajmasi, nu e un sfat, este o porunca! (Parintele Arsenie Papacioc)
Reply With Quote