Subiect: Frica de moarte
View Single Post
  #11  
Vechi 20.11.2014, 16:11:07
crinrin
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de Steliana12 Vezi mesajul
Recunosc si mie cateodata mi se intampla sa imi fie frica de moarte dar de unde aceasta frica ?O colega mi-a spus ca daca te omoara cineva sau daca mori din cauze naturale te duci la Dumnezeu dar daca te sinucizi ajungi in Iad . Nu stiu cat de adevarat este asta dar sincer . Unchiul meu mi-a spus sa ma rog si o sa imi treaca dar desi ma rog nici acum nu mi-a trecut. Ma puteti ajuta voi???
Steliana, viata este cel mai frumos dar pe care ni l-a dat Dumnezeu. Ne-a chemat la viata pentru a ne bucura de toate care El le-a creat pe pamant pentru noi (natura, toate vietuitoarele, cerul, stihiile naturii) si in cer (viata vesnica si Raiul).

Exista o minunata rugaciune de multumire adusa lui Dumnezeu - Acatistul de multumire "Slava lui Dumnezeu pentru toate" pe care o gasesti chiar pe acest forum, postata de glykys, si din care citez cateva randuri pentru a te face curioasa si a te indemna sa o citesti, fiindca este una dintre cele mai sensibile rugaciuni din cate am citit vreodata.

http://www.crestinortodox.ro/forum/s...?t=983&page=12

"O, Doamne, cat e de bine īn ospetie la Tine: vantul inmiresmat, muntii inaltandu-se spre cer, nemarginitele oglinzi de ape reflectand auriul razelor si transparenta norilor. Intreaga fire murmura tainic, plina de mangaiere, si pasarile si jivinele poarta pecetea iubirii Tale.
Binecuvantat fie pamantul-maica, a carui trecatoare frumusete trezeste dorul de vesnica patrie, acolo unde in toata maretia rasuna: Aliluia!

Tu m-ai adus in aceasta viata ca-tr-un rai incantator. Am vazut cerul - adanca intindere azurie frematand de pasari; am auzit fosnetul linistitor al padurii si armonioasa cantare a apelor; am gustat din fructele inmiresmate si gustoase, din mierea aromata. Bine e pe pamantul Tau, Doamne, si ce bucurie sa fim cu Tine!
Slava Tie pentru sarbatoarea vietii!
Slava Tie pentru mireasma lacramioarelor si a trandafirilor!
Slava Tie pentru dulcea felurime a poamelor si a fructelor!
Slava Tie pentru diamantina sclipire din roua diminetii!
Slava Tie pentru surasul unei desteptari senine!
Slava Tie pentru viata pamanteasca, prevestitoare a celei ceresti!
Slava Tie, Dumnezeule, in veci!"

Dupa ce o vei citi cu atentie pe toata, iti vei da seama cat de bun si iubitor de oameni este Dumnezeu, ca viata merita traita, ca in tot ce ne inconjoara il regasim pe Dumnezeu si ca prietena ta nu a gresit cand ti-a vorbit despre cei care recurg la acte extreme, intrucat refuzul vietii atrage mahnirea si supararea lui Dumnezeu.

Esti la o varsta frumoasa, ai 12 ani si toata viata inainte! In tot ceea ce vei face, nu uita sa te rogi lui Dumnezeu, sa vorbesti cu El, sa-L simti ca pe un parinte si un prieten drag, sa-L intrebi ce e bine si ce nu e bine sa faci si sa-I aduci la picioare toate deciziile pe care vei fi nevoita sa le iei mai tarziu. Daca vei proceda asa, nu vei da gres si nu te vei teme.

Ti-ar fi de folos sa mergi duminica la Biserica, sa te spovedesti din cand in cand de ceea ce consideri ca ai facut gresit si de ganduri, inclusiv de gandurile de teama de moarte. Familia, mai ales mama ta, parintele la care te vei spovedi si prietenii te vor ajuta, iti vor da incredere si te vor iubi astfel incat si tu sa poti sa-i ajuti pe altii.

Pentru varsta ta, iti recomand sa citesti din "Minunile Maicii Domnului" http://www.scribd.com/doc/32638/Minu...aicii-Domnului
Vei fi surprinsa sa constati ce ajutor de nadejde este Maica Domnului, maica noastra, a tuturor, pe care sa nu uiti s-o chemi in rugaciunile tale, deoarece este grabnic ajutatoare si rugatoare neincetata catre Dumnezeu.

Ganduri bune, frumoase si optimiste, Steliana!

Last edited by crinrin; 20.11.2014 at 17:22:11.
Reply With Quote