Subiect: Ascetism modern
View Single Post
  #45  
Vechi 13.06.2018, 21:47:33
Seraphim7 Seraphim7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.12.2009
Mesaje: 1.046
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Bucuriepedrum Vezi mesajul
Crezi tu? Așa facil ți se pare creștinismul? E deosebit de greu, îți pune în fața responsabilitatea propriei vieți: Hristos a făcut totul pentru tine, ca atare mântuirea ta depinde strict de alegerea pe care o faci (Dumnezeu sau lumea). Nu mai poți da vina pe zei pentru soarta-ți, ca în păgânism, ci e strict răspunderea ta.

În creștinism nu te plafonezi, dacă-l practici cu conștiință și nu formal, ești permanent pus în fața propriilor acțiuni, gânduri, vorbe, intenții, pe care le compari cu Evanghelia. Iar vina, atunci când păcătuiești, nu e a fratelui care te-a ispitit ci a ta, iar dacă nu ți-o recunoști și nu te smerești nu poți progresa. Îți pare asta puțin lucru? :) Responsabilizarea spirituală?
Hm...Eu am spus cu totul altceva.In primul rand m-am referit la modul de abordare al crestinismului practicat de cultele traditionale din cadrul acestuia,al omului in general.Tu ca persoana ce primesti in prim plan de la o biserica crestina,sa zicem BO si BC?Te izbeste prima data ritualul acestora si grandoarea lor arhitectonica.Apoi fiecare vine cu un set de norme generale,inflexibile dar interpretabile uneori si cu dogme distincte.Iar eu am zic ca acestea sunt uneori incompatibile cu caracterul unic si mereu dinamic al omului.
__________________
Esenta fiintei tale sta in insasi picatura de iubire ce atarna de spiritul tau.
Reply With Quote