View Single Post
  #24  
Vechi 18.08.2020, 14:44:41
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.287
Implicit

Domnule gpalama, credeți că dacă cereți bannarea omului respectiv, a colegului de forum, o să aibă ortodoxia mai multă dreptate și dumneata împreună cu ea în timp ce replicile dumitale nu sunt mai bune ca ale lui? Păi iată ce a scris colegul pe final:

”Și îmi cer scuze dacă am jignit în vreun fel religia ortodoxă.”

Deci dacă omul își cere scuze, iertare cum ar veni, deci recunoaște că a făcut rău ortodoxiei și dacă a făcut iată își cere scuze dumneata ca orbul care nu vrea să citească sau să recunoască ce a scris colegul susți că trebuie bannat pentru că a făcut rău ortodoxiei? Păi ortodoxia știe a ierta! Pe dumneata ortodoxia nu te-a învățat să ierți?

Deci nu e frumos să ceri bannarea cuiva ca prin asta să te poți autoândreptăți și pe urmă să te crezi mare în lipsa interlocutorului... Păi ce dreptate e aia să ceri răul aproapelui, alungarea, izgonirea, bannarea ca să-ți dovedești dreptatea? Cum o dovedești în lipsa dreptelor judecăți divine auzite în fața instanței și a ”vinovatului”?

Doar duhului rău e bine să-i ceri să plece, duhul mincinos viclean și desfrânat care susține că România este noul Israel fără ortodoxie, iar adevărul e că România este noul Israel prin ortodoxie și așa sunt valabile toate laudele colegului la adresa neamului românesc căci Ortodoxia este Calea Domnului, calea unică de împăcare cu Dumnezeu, Calea cea strâmtă.

Deci trebuie să ne tăiem voirea proprie și să răbdăm și să cerem cu răbdare ”facă-se Doamne voia Ta precum Tu voiești să fie voia Ta cu țara Ta Noul Israel”... și nu precum vreau eu să impun cu forța voia Ta ca să fie așa cum vreau eu să fie voia Ta.

Despre tăiere voirii proprii e vorba în ortodoxie pentru ca să ascultăm de Dumnezeu, pentru ca să fie voia Lui așa cum voiește Domnul să fie voia lui Dumnezeu precum în Cer așa și pe pământ, așa cum ne rugăm să fie.

Nu e frumos să ne certăm dacă toți căutăm pe Dumnezeu și dacă proorociile legate de țara asta sunt așa frumoase și bune.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 18.08.2020 at 14:53:48.