View Single Post
  #23  
Vechi 20.01.2021, 19:28:58
Moroco's Avatar
Moroco Moroco is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.04.2019
Locație: Crestin Ortodox cu Calea ✝ Apocalipsa
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.245
Implicit Partea II

Citat:
Aduci argumente care incearca prin confuzie sa demonteze concpete clasice de fizica: TARIA, PROIECTIA, pamant plat dar fara forma geometrica... asta este clar confuzie nicidecum fizica.
Habar n-am despre ce vorbesti. Ce confuzie, ce demontare de concepte? Nu priecep ce vrei sa spui dar prin afirmatiile astea defapt tu ma acuzi si ma faci un fel de tampit, un om fara scoala, un fel de om ce nu pricepe notiuni elementare de fizica. Chiar nu pricepi ca am facut una din cele mai grele facultati, UT sectia electronica si telecomunicatii? Acolo numai ca sa poti intra, la zi si nu la seral, pe vremea lui Ceausescu iti trebuiau cunostinte de matematica si fizica de nivel maxim de liceu. Iar apoi ca sa poti trece examenele trebuia sa inveti bine ca sa stii notiuni de matematici superioare, sa rezolvi la examen probleme grele cu derivate si integrale triple, trebuia sa inveti ecuatiile lui Maxwel si tot ce tine de campuri electrice sau magnetice, trebuia sa rezolvi probleme de fizica superioara corect ca sa iti iei examenul. Cu cine crezi tu ca stai de vorba? Cu un copil corigent la fizica de gimnaziu? Te rog sa incerci sa fi serios si sa nu faci afirmatii de parca altii sunt cei confuzivi, incurcati, care nu stiu si nu pricep notiuni elementare sau clasice de matematica, fizica sau scripturistice, teologice.
Citat:
Noi discutam aici despre materie si fizica - despre un concept clar de fizica - daca un corp material are o forma geometrica 3d si care este aceea, din putinele optiuni.
Asta spun, nu este nici sfera si nici farfurie plata ci Creatia este conform scripturilor ca in teoria PacMan3D-nD. Nu stiu daca ai citit-o. Iar faci o afirmatie de parca eu n-as sti despre ce discutam aici. Cum poti face astfel de afirmatii? Ti se pare ca nu stiu care este subiectul firului de discutie? Cum poti sa afirmi asa ceva? Cum ai realizat tu ca n-as sti despre ce scriu, ca nu stiu despre ce e subiectul? Nu ti se pare ca defapt tu esti cel care nu ai habar despre ce vorbesti? Eu as vrea sa ma fac ca nu vad ca sa nu te jignesc dar tu persisti practic in astfel de afirmatii din care rezulta ca nu ai citi sau nu ai inteles nimic din ce am scris eu sau ce e scris in scripturi la Facerea.

Citat:
Eu iti zic ca pamantul este ca LUNA - daca te uiti la luna este o bila nu este plata. nu este o foaie.
Nu este ca Luna si nici Luna nu este o bila. Presupui ca ar fi o bila exrtapoland gresit, adaugi tu la ce vezi ceva ce nu vezi si nu stii inchipuindu-ti ca e asa cum ai vrea tu sa fie crezand ca si partea nevazuta a lunii ar fi ronda-rotunda asa cum vezi partea ei care se vede. Luna si Soarele sunt semisferice in teoria PacMan3D-nD. N-am zis ca sunt foi de hartie, discuri plane. Tu negi ceva ce nu eu afirm ci tu afirmi. Eu am scris ca Cerul si Pamantul sunt straturi iar Soarele si Luna sunt semisferice ce la eclipsa de Soare formeaza o bila ca cele de la loto. Daca vrei sa ma combati, sa ma contrazici, atunci macar contrazice ceea ce scriu si nu ceea ce vrei tu sa contrazici de parca as fi zis-scris eu, punandu-mi afirmatii false sau afirmatiile tale in gura. Ai citit teoria Pacman3D-nD si Facerea? Daca nu ai citit sau nu ai inteles ce am scris ce vrei sa contrazici? Contrazici niste inchipuiri si ceea ce ti se pare tie ca as fi scris asa fara sa citesti si fara sa intelegi? Ce rost are o astfel de discutie ca intre orbi, ca intre surzi, ca intre oameni care nu citesc dar vorbesc si isi dau cu parerea despre ceva ce au aflat ei dintrun fel de barfa ca la radio Erevan?

Citat:
Toate celelalte corpuri ceresti vizibile sunt ca o bila doar pamantul este plat, o moneda ??? Asta este teoria ta.
Asta e teoria pamantului plat. Intrebarea asta a ta dovedeste ca nu ai citit teoria PacMan3D si nici Facerea.

Citat:
Este foarte nepotrivit sa spui ca un corp cu masa pamantului este o moneda.
Nu eu am spus asta, eu am scris ca pamantul este un strat gors ce sta pe intaritura lui si CerulTaria este un strat cu un Miez unde avem imponderabilitate si doua Coji unde cad apele, aflate toate intr-un spatiu finit caci avem o Creatie Finita.
Citat:
Si atunci cu luna cum ramane, este sferica pe toate partile, dar este si ea plata? Pentru ca ar trebuie sa fie si ea plata si sa o vedem ca o foaie de hartie cand se misca in jurul pamantukui ca o moneda...
Soarele si Luna sunt semisferice in timp ce stelele sunt tubulare de lungimea tubului cat diametrul cercului tubului. Avem rasarituri si apusuri aparente din pricina reflexiei si a refractiei luminii-imaginii in mediu asa cum poti observa lumina curba in timpul unui curcubeu in nor dupa ploaie.

Citat:
Iar daca pamantul este ca o moneda gravitatia ar trebui sa fie diferita la poli...
Nu este moneda si nu exista gravitatie ca o forta spre mijlocul unor sfere, nu exista atractie intre corpuri ci exista Cerul - Taria care desparte apele de ape si avem caderea asta ca o atractie spre stratul plan din mijloc, spre intaritura pamantului, spre care cad apele din ambele sensuri ale intariturii Pamantului.


Citat:
Contraargumentul cel mai solid este ca gravitatia este aceeasi deci pamantul este ROTUND, SFERIC
Pai tocmai ca e invers. Daca Pamantul ar fi sferic si s-ar roti in jurul axei sale, gravitatia ar trebui sa fie diferita la pol fata de cea de la ecuator deoarece din forta gravitationala ar trebui sa scazi forta centrifuga iar asta inseamna ca exact la pol forta centrifuga fiind egala cu zero ar trebui sa avem o forta gravitationala mai mare deci la pol corpurile ar trebui sa cada mai repede fata de cele de la ecuator. Asta daca te pricepi la fizica elementara. Asa ca argumentul tau sustine exact faptul ca pamantul nu e o sfera si ca nu se roteste in jurul axei sale.
__________________
MoroncEkU înVaț leppădeLUMEjuglu(fivrEhoț-îșcaUsLEUzeu=smințeE-=nEbUParven=pripISexpUngi+cârâmErit-logivina-stiEsinerEUtU-lăudobasculaș-trădățol-scobârfEU-distrugiTUtEu-trufhus=altvisgrij-strescapoSS-feciUkUxklacUj-ghinorokkciospădosdă-teresUșefhUț-fantezis-progrexit=victiviclUadicdol lenteiASIAgrozînșelumi picUpic n facinatia gogoșerporksdecaine satE plâplaci sascapi d Tata-ch salefaci tlaba mudara poftarmorE-pliktisU c@luatu-droghipocrițU-fakE) sascult iubimca ucemici Cuvânteul si FataTa

Last edited by Moroco; 20.01.2021 at 19:52:04.