View Single Post
  #35  
Vechi 07.11.2010, 20:05:39
doctor_faustus doctor_faustus is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.08.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 828
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Tot asta încerc să explic de o vreme încoace că noi nu avem preoți, cum nici Biserica din timpul apostolilor nu avea preoți.
Asta este părerea dumitale personală că nu aveau preoți. Ba aveau și se numeau episcopi și prezbiteri.

Citat:
În Biserica AZȘ nu există "grade" ca în armată, nu există cler și putere eclesială, există doar slujbași și responsabilitate față de "turma lui Dumnezeu"
Adventismul nu este o biserică, ci este un cult sau o sectă, prin urmare nici nu are cum să aibă cler și putere eclezială. Spre deosebire, aceea care într-adevăr este Biserică a lui Hristos Ortodoxă are cler care aduce jertfa euharistică a trupului și a sângelui lui Iisus Hristos.

Citat:
Ei bine, în Biserica din timpul apostolilor, prezbiterii și diaconii trebuiau să întrunească anumite calități, trebuiau să fie vrednici, iar AZȘ (cum de altfel și celelalte NP) respectă aceste cerințe.
Păi și în ziua de azi episcopii și preoții trebuie să împlinească anumite calități; doar nu crezi că își permite cineva să pună pe acele locuri sacre niște oameni nepregătiți. Și chiar dacă ar face-o, o face pe propria răspundere înaintea lui Dumnezeu !!

Citat:
În Biserica lui Hristos nu există ierarhie, ci numai slujbași având însărcinări temporare.
Ba în Biserica lui Hristos a existat și există ierarhie învățătorească și sacramentală în același timp. Această autoritate ierarhică pe care au avut-o apostolii și pe care au transmis-o mai departe episcopilor este primită direct de la Iisus Hristos: Și Iisus le-a zis iarăși: Pace vouă! Precum M-a trimis pe Mine Tatăl, vă trimit și Eu pe voi. Și zicând acestea, a suflat asupra lor și le-a zis: Luați Duh Sfânt; cărora veți ierta păcatele, le vor fi iertate și cărora le veți ține, vor fi ținute. (Ioan 20:21-23) Din acest fragment, precum și din altele, se vede foarte clar că Hristos nu a trimis pe oricine la propovăduire, ci a trimis apostolii Săi, de unde autoritatea ierarhică învățătorească, însă se vede și o altă autoritate, ierarhică, sacramentală, pentru că este evident că Iisus Hristos a dat această putere prin Duhul Sfânt apostolilor de ierta și/sau de a ține păcatele. Ori această putere prin Duhul Sfânt Iisus Hristos nu a dat-o oricui, prin urmare funcționează încă de la început în Biserică o autoritate ierarhică sacramentală. Apostolii erau ierarhic superiori celorlalți ucenici pentru că ei aveau acea putere direct de la Iisus Hristos, fapt care îi așeza din acest punct de vedere deasupra celorlalți ucenici și convertiți la creștinism.

Citat:
Dacă este să vorbim despre o preoție, atunci aceasta este "preoția universală"a fiecărui credincios botezat în Hristos
Opa, până acum era vorba că nu există preoție, însă acum se pare că dintr-o dată cică ar exista totuși o preoție. Păi măi sectare, Biserica Ortodoxă niciodată nu a tăgăduit că ar exista și preoția universală, preoția împărătească, însă asta nu înseamnă că nu ar exista și altă preoție, sacramentală.

Citat:
Hristos a investit Biserica cu o autoritate ce trebuie să fie recunoscută și respectată, iar fiindcă autoritatea ei izvorăște din Scripturi, trebuie să stea totdeauna sub controlul Scripturilor.
Aici te-ai cam pârlit, nea sectare. Autoritatea Bisericii nu izvorăște din Scripturi, pentru simplul motiv că la data întemeierii Bisericii lui Hristos, nu exista nici o carte a Noului Testament, exista doar cuvântul lui Iisus Hristos și puterea de sus a Duhului Sfânt care le- fost dată apostolilor lui Iisus Hristos !! Prin urmare, Biserica trebuie să stea sub autoritatea cuvântului lui Hristos, concretizat în evanghelii și sub autoritatea Duhului Sfânt. Faptul că celelalte cărți ale Scripturii au fost scrise prin Duhul Sfânt, asta nu înseamnă că Duhul Sfânt ar fi dispărut și și-ar fi încetat lucrarea de călăuzire a Bisericii. Ba dimpotrivă Duhul Sfânt este în continuare în Biserică și cu Biserica și o călăuzește la adevăr. Însă ceea ce este clar din punct de vedere istoric este că Biserica a luat ființă înainte ca să se scrie măcar un rând din Noul Testament !!! Cu alte cuvinte Biserica avea de la început aceeași autoritate pe care însă nu și-o trăgea din Scripturi, pentru că acestea nu existau (cele ale Noului Testament) ci din cuvântul Mântuitorului Iisus Hristos și din Duhul Sfânt !!

Și Eu voi ruga pe Tatăl și alt Mângâietor vă va da vouă ca să fie cu voi în veac, Duhul Adevărului, pe Care lumea nu poate să-L primească, pentru că nu-L vede, nici nu-L cunoaște; voi Îl cunoașteți, că rămâne la voi și în voi va fi! (Ioan 14:16-17)

Dar Mângâietorul, Duhul Sfânt, pe Care-L va trimite Tatăl, în numele Meu, Acela vă va învăța toate și vă va aduce aminte despre toate cele ce v-am spus Eu. (Ioan 14:26)

Iar când va veni Mângâietorul, pe Care Eu Îl voi trimite vouă de la Tatăl, Duhul Adevărului, Care de la Tatăl purcede, Acela va mărturisi despre Mine. (Ioan 15:26)

Iar când va veni Acela, Duhul Adevărului, vă va călăuzi la tot adevărul; căci nu va vorbi de la Sine, ci toate câte va auzi va vorbi și cele viitoare vă va vesti. Acela Mă va slăvi, pentru că din al Meu va lua și vă va vesti. Toate câte are Tatăl ale Mele sunt; de aceea am zis că din al Meu ia și vă vestește vouă. (Ioan 16:13-15)


Citat:
Acum înțelegeți de ce nu pot accepta o autoritate eclesială (preot, mitropolit, patriarh, cardinal, papă) deoarece nu are fundament scripturistic?
Stați liniștiți că noi știm de ce nu acceptați autoritatea Bisericii lui Hristos. Lucrează în voi duhul neascultării, al mândriei, al părerii exagerate de sine, al lipsei de smerenie, al dușmăniei față de Biserica lui Hristos, ce mai lucrează o mulțime de diavoli și de patimi în voi și de aceea nu acceptați autoritatea Bisericii lui Dumnezeu.
Reply With Quote