View Single Post
  #13  
Vechi 31.07.2018, 00:33:16
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu din respect pt duhovnic, ci ca să nu piardă cinstea ei în fața duhovnicului și a oamenilor și probabil ca să n-o oprească de la împărtășanie pt mulți ani.

Oricând se dorește împărtășania luată la normă există riscul ca oamenii să dea peste cap spovedania sau să spună lucruri secundare.

Nu știu ce trebuie să facă, nu cred că e treabă fixă, probabil să întrebe suplimentar dacă are vreo nelămurire iar dacă enoriașul nu spovedește atunci să dea canon doar pentru ce aude, vina pică asupra enoriașului dacă nu spune.
e posibil sa fie mai buna practica catolica, cu confesionalul, sau confesoriu, cum ii spune.
edit.e posibil sa ofere un anumit confort unor oameni.
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.

Last edited by Ali Baba; 31.07.2018 at 00:35:21.
Reply With Quote