View Single Post
  #18  
Vechi 27.11.2014, 04:39:22
Ioan_Cezar Ioan_Cezar is offline
Banned
 
Data înregistrării: 17.06.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.618
Implicit

Poate tocmai pentru că însăși copilăria este o stare de sărbătoare, ne vine greu să deosebim o dată în plus praznicul, în cadrul ceremoniei însăși...:) Se împleteau la noi în sat praznicele Împărătești cu sărbătoarea Națională și cu serbările școlare, precum biciul meu din sfoară vie împletit în trei... "Mânaați, măăăăi!" - urlam toată ziua de băgam găinile-n spărieți și nu se mai ouau până la Paște!
(să nu uit să v-o zic pe-aia de m-am privit cu găina, în coteț, ochi în ochi de era să fac și eu un ou!)

*
Era multă permisiune, pe vremea când eram copil, în perioada care preceda și pregătea Crăciunul. Noi copiii ne bucuram mai ales că se schimba un pic accentul pus pe școala obișnuită, pe lecții, pe datoriile zilnice (teme, scris, citit, disciplină, evaluări, note, eventual pedepse etc.). În general ne jucam mai mult, mai ales dacă venea și zăpada (și ce ninsori erau nene, pe vremea copilăriei mele, prin anii 70... ne dădeam cu sania de pe casă! troienele se topeau cu totul abia prin aprilie...) iar la școală pregăteam necontenit serbarea de iarnă - cântece, poezii, dansuri populare, taraful (eu zgâlțâiam vioara), mici scenete de teatru, "brigada artistică" (o mai țineți minte?), campionatul de fotbal și handbal, crosul, turneul de tenis, de șah etc.

*
În familia mea toți se bucurau de venirea Crăciunului, în ciuda faptului că eram împărțiți oarecum pe tabere distincte: atei (intelectualii) și credincioși (țăranii). Dar se bucurau toți, chiar și bunicii (cei din partea tatălui nu mergeau la biserică) în primul rând pentru că moșteniseră ei înșiși de la familiile lor obiceiurile iernii, datinile, duhul sărbătorilor... Mama și neamul ei (care era un neam mare, mama avea zeci de veri și verișoare, ei făceau câte 10 copii sau mai mult, țineau tradiția) se ocupau de cele bisericești, posteau, mergeau constant la slujbe, cântau multe cântece creștine, colindele lor erau altfel decât multe din cele pe care le învățasem noi la școală. Așa încât am trăit într-o cultură neuniformă chiar în familie, erau duhuri diferite care coexistau însă atmosfera era totuși una specială, de veselie și pace, de bunăvoință și speranță generală...

*
În mod cert trăiam un fel de atmosferă vrăjită la care lua parte, parcă, toată suflarea, inclusiv natura. Se lăsa o tăcere melancolică peste sat, câmpul se liniștea sub albul zăpezii, forfota lucrătorilor înceta odată cu aratul însămânțărilor, cerul însuși parcă se cobora mai aproape, se lăsa peste sat ca o mână alb-albăstrie, mare și pufoasă, sporind atmosfera de taină. Aveam vreme de-acum pentru lungi plimbări cu prietenii, însoțiți de câinii noștri "de vânătoare", ca să punem lațuri (prindeam iepuri!), să pregătim cabane, să contemplăm satul de sus de pe dealuri sau din largul câmpiei care se revărsa în toată puterea ei tăcută înspre nord, unde doar o pădure din zare mai încerca să o străjuiască puțin, ca o mustață....:)
Văzut de departe, din câmp sau de pe deal, satul părea că meditează tăcut la destinul lui, trăgînd alene dintr-o lulea cu sute de guri pe care ieșeau molcom vălătucii de fum ai sobelor noastre de lut și de teracotă... Era un prilej, atunci, să devii și tu visător și să te simți poet, ca tot românul...:) (din nenorocire am devenit cu toții doar mari fumători...)

*
Pe măsură ce se apropia însă Crăciunul, viața noastră cunoștea o intensificare, oarecare febrilitate ne cuprindea pe toți: se auzeau tot mai des pocnetele de bici și zurgălăii (noi băieții ne antrenam din greu pentru Plugușor), boncănelile gospodarilor care se pregăteau pentru boacăna tăierii porcului, câtecele copiilor care repetau de zor pentru serbarea de Crăciun etc. Adeseori gospodinele făceau curat, ca de Paște, ca să aiba casa curată, primenită pentru marile evenimente...

*
Îmi amintesc mereu o scenă vie, greu de povestit însă. Zic doar atât, un crâmpei: în zori, pe ulița principală a satului, prin zăpadă sau chiar prin nămeți, femei tăcute treceau, pâlcuri-pâlcuri, îmbrobodite bine și încărcate cu coșuri din răchită, spre biserică, lăsînd în urma lor o tăcere moale, tainic-vorbitoare, cu arome de tămâie și fum... Eram copil, priveam pe geamul dinspre stradă cum se perindau spre răsărit acele femei tăcute și frumos aromitoare, încărcate cu coșurile lor ca niște albine sau ca furnicile (erau mai mereu îmbrăcate în negru), fascinat de amestecul dintre fumul tămâii și ceața zorilor... Mama grăbea să își pregătească darurile și broboada, își punea frumos haina ei îmblănită și, aranjînd încă o dată coșul de răchită, pleca tăcută spre biserică - nu înainte de a mai zvârli în grabă câteva surcele și un făraș de cărbuni în sobă... Ceilalți dormeau duși... Pe mine nu mă lua cu ea, așa încât rămâneam la fereastră privind-o cum se topește în zare într-o taină pe care nu mi-am lămurit-o pe deplin nici astăzi... Eram mititel, îmi părea că mă părăsește pentru o lume străină, o lume aspră unde eu nu aveam voie să merg, care mi-o răpea pe mama și mi-o aducea adeseori plânsă, alteori însă luminoasă la chip, după cum trăia o clipă sau alta din viața bisericii noastre frumoase de la țară. Îmi părea mereu că mama are o viață secretă a ei de care tata era complet străin și asta mă făcea pe de o parte foarte curios iar pe de alta furios, pentru că într-un fel mă simțeam trădat cum însuși tata bănuiam că este. Mama și tata nu mergeau împreună la biserică iar asta, aveam să înțeleg după câteva decenii, cu amar, mi-a lăsat pentru totdeauna spintecat în două stejarul cel mai falnic din codrul inimii mele.
*
Și se întâmplau multe altele. Casa, școala, biserica și maidanul erau locuri unde se petreceau întâmplări de poveste. Îmi voi mai aminti, sper, în curînd...:)

Last edited by Ioan_Cezar; 27.11.2014 at 05:07:58.
Reply With Quote