View Single Post
  #26  
Vechi 04.12.2014, 17:11:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Interesanta povestirea lui Ioan_Cezar.
Eu am crezut intotdeauna (nu cunosc limbajul de la tara si cum se numesc toate celea acolo), ca iesle este doar patutul (un leganut ceva), in care fusese pus pruncul.
Acum m-am uitat in dictionar si am vazut explicatia: este jgheabul in care se pune apa sau fanul pentru animale.
Deci nu este nici grajdul si nici staulul.

Nu am stiut in copilarie cum arata Mos Niculaie. Mi-l imaginam la fel ca si Mos Craciun. Abia tarziu am aflat povestea lui.
Nu stiu, am avut o mama ocupata, nu avea timp sa-mi citeasca povesti.
Inteleg ca la tara copiii aveau mai multa atentie, rude in jur, iarna parintii aveau mai mult timp.
La oras parintii mergeau la serviciu tot anul.

Legat de iesle si de Mos Niculaie:
Aici, in vest le-am cunoscut.
Mos Niculaie este prezentat aici asa cum a fost: un episcop, imbracat insa in rosu. Nu-mi place insa ca este aratat in haine catolice (de episcop catolic), desi si ei stiu ca era ortodox.

Imi place mult obiceiul cu ieslea. Sunt unele superbe.
Si cred ca aici sunt invatati totusi mai corect aceste lucruri: atat povestea lui Mos Niculaie (prezentat ca episcop), cat si Nasterea Domnului.
Inca de la gradinita copii invata si joaca scena Nasterii Domnului, cu pastorii, cei trei magi si etc.
La noi lipsesc aceste lucruri si nu stiu ce stiu copiii despre Craciun, cei trei magi, Mos Niculaie.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote