View Single Post
  #28  
Vechi 05.12.2014, 00:16:31
Yasmina's Avatar
Yasmina Yasmina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.079
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ioan_Cezar Vezi mesajul
Lumea satului este (era!) foarte complexă și aparte, cu multe reprezentări, elemente de imaginar și credințe. Este (era!) o lume vie, originală, cu personalitate puternică, așa încât adeseori nu se suprapune peste a altui sat sau a oricărei alte comunități. Adeseori este o lume arhaică - cică.
Dovada originalității și complexității lumii satului, care pare pentru unii ruptă de "realitate" și care e mult îndrăgită de copiii orășeni dar și de adulți, este în primul rând folclorul. Ca dintr-o apă vie, toți marii noștri artiști s-au inspirat din lumea satului pe care au apreciat-o în mod deosebit. Mai ales scriitorii interbelici prețuiau satul românesc. Dintre ei, Blaga a și formulat acea zicere rămasă până azi:
Eu cred că veșnicia s-a născut la sat.
Aici orice gând e mai încet,
și inima-ți zvâcnește mai rar,
ca și cum nu ți-ar bate în piept,
ci adânc în pământ undeva”…
Au avut grijă însă bunii prieteni ai poporului român să facă ordine în lumea satului, să o descrie exact, să o configureze precis și să îi conducă ferm destinul, cu mână de fier. Iar oamenii satului au fost propulsați în orașe, pentru a construi fabrici și uzine. Iar satul a ajuns ce e azi: un muzeu cu relicve pe care, practic, nu le mai înțelege nimeni...
După cum și românii de azi sunt propulsați cu centrifuga în alte orașe ale lumii, de unde ne dau vești că acolo totul e mai bine, mai frumos, și, bineînțeles, mai corect.
Eu numesc asta un proces de degenerare a poporului român. Care, iată, nu mai poate sesiza modul aparte în care oamenii vii, copii și părinți, viețuiau cândva pe meleaguri mioritice.
Dar e fain la Muzeul Satului, nu? Sau la Muzeul Țăranului Român... Face să dai 10 lei la intrare ca să vezi ciudățeniile alea "interesante", nu-i așa?
Dacă memoria copilăriei s-a pierdut chiar la cei care au copilărit prin sate, dacă pentru unii e jenant deja să își amintească scene din copilărie și conținuturi care acum ni se par penibile, eronate, inexacte, false, dacă bărbații mai ales sunt atinși de o ciudată amnezie și pudoare în a evoca momente din copilăria lor, ce să fie oare?
Probabil că nimic altceva decât o limpede mărturie a procesului desfășurat pe plai mioritic, una care lămurește cine suntem noi adulții de azi, tinerii de azi, bătrânii de azi.
Niște învinși. Animale bolnave, cum se exprima un scriitor european, într-un înțeles mai cuprinzător.
O fi fain la Muzeul Satului pt ca ADNul de tarani din noi isi recunoaste originile.
De ce sa nu fie fain?
Multi au fost dezradacinati incepand cu perioada comunista,au plecat de tineri la oras,le-au murit parintii si rudele de la sat,si-au pierdut urmele...
Probabil ca numai Muzeu Satului le-au mai ramas la indemana ,ca o masina a timpului mai ieftina,mai primitiva...dai 10 lei si traiesti o secunda ,doua din copilaria fericita la sat,unde nu-i asa,"s-a nascut vesnicia"!?

Imi amintesc ca exista o forma de jignire inainte daca erai numit "taran"!A fi taran era intotdeauana folosit cand cineva nu dadea dovada de bunele maniere,socotindu-se pe nedrept ca taranii nu au bun simt sau cei 7 ani de acasa...cand mie imi pare exact pe dos :)
Se pare ca orasenii sunt mai obraznici ,agresivi si vorbareti deoarece isi pot exersa aceste defecte cu necunoscuti din oras pe cand la sat,nu merge caci te cunosc toti vecinii si esti obligat intr-un fel sau altul sa intretii relatii bune cu vecinii.Altfel cu cine te ajuti la nevoie?
Pe cand la oras,sentimentul colectivitatii dispare sau dupa caz poate lua locul unei infratiri clasificate regional de genul:clujenii mei,bucurestenii mei etc
__________________
Cuvine-se cu adevarat sa te fericim pe tine, Nascatoare de Dumnezeu, cea pururea fericita si prea nevinovata si Maica Dumnezeului nostru. Ceea ce esti mai cinstita decat Heruvimii si mai slavita fara de asemanare decat Serafimii, care fara stricaciune pe Dumnezeu-Cuvantul ai nascut, pe tine, cea cu adevarat Nascatoare de Dumnezeu, te marim.
Reply With Quote