View Single Post
  #198  
Vechi 23.12.2013, 01:32:03
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Asa au spus toti intemeietorii de culte desprinse din Biserica, ca ei il marturisesc pe Hristos, iar ceilalti gresesc. Cred ca nu e suficient sa-l marturiseasca pe Hristos, trebuie sa fie purtatori de Hristos, caci doar atunci nu provoca dezbinari in comunitate ci coeziune. Noi stim ca oamenii nu sunt infailibili, insa Duhul Sfant nu permite ca greseala sa persiste, ci ea va fi corijata in cadrul Bisericii, la momentul oportun, de aceea, un om purtator de Hristos va avea intelepciunea sa ramana in Biserica si rabdare sa ajute la indreptarea greselilor semenilor sai.

Intotdeauna cand ma gandesc la neascultare imi vine in minte Luther. El a avut perfecta dreptate cand a criticat bulele papale ce concedeau episcopilor indulgente plenare sau cand a semnalat abuzuri ale papalitatii, insa n-a avut intelepciunea de a comunica cu Papa si a sfarsit prin a fi excomunicat din biserica Romana si odata instrainat a cazut cu totul in mandrie ce alunga harul.

Cred ca monahul ar trebuie sa fie la fel de capabil sa taca pe cat e de capabil sa vorbeasca, caci pe Hristos nu-l marturisesti pentru a trai drama divizarii multiple. In cazul pe care l-ai expus, in niciun caz n-as alege excomunicarea, pentru ca din descriere, monahul pare un mic Luther combinat cu un "papa infailibil" ( e grav ) deci in cazul sau excomunicarea nu si-ar mai implini scopul terapeutic.
ioanna, daca ai vedea ca sa zicem, o erezie (nu din cele "clasice" deja condamnate explicit) ajungind "la putere" in Biserica, stiind ca de credinta corecta depinde mantuirea, ce faci, taci si te supui? Va reamintesc, tie si lui Alin, ce a zis cindva, cineva, care L-a vazut in trup pe Domnul: "Trebuie sa ascultam mai mult de Dumnezeu decit de oameni!".
Reply With Quote