View Single Post
  #100  
Vechi 17.02.2014, 20:02:14
ioanna's Avatar
ioanna ioanna is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.07.2011
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.494
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
1. Putea sa o "salveze" si fara sa minta politistii si pe urma sa "se sperie" si sa o trimita acasa.
Se pare ca nu a fost tocmai asa. Intr-un ziar au vehiculat ca staretul i-a mintit pe politisti, in alte periodice au spus cu totul altceva.

Citat:
Starețul a mărturisit în această dimineață că polițiștii au venit la el vineri dimineață, când minora nu era ajunsă la mănăstirea de pe Rarău. Le-a spus că nu a văzut-o, iar polițiștii au plecat.

Câteva ore mai târziu, a venit Iulia la mănăstire, însă din cauza vârstei înaintate, starețul are peste 80 de ani, nu a recunoscut-o.

Abia spre seară, la spovedanie, fata i-a povestit că este fugită de acasă și că a fost dată în urmărire generală.

„La spovedanie mi-a spus cine este, că e fugită de acasă, dar pentru că era prea târziu i-am spus să stea peste noapte la noi. Am sfătuit-o să-și sune părinții pentru ca aceștia să nu stea cu grijă, iar a doua zi, sâmbătă, am trimis-o cu o mașină la Suceava. A fost însoțită de un călugăr de la noi care a ajuta-o să urce în tren și care i-a cumpărat și bilet. Poliția a venit din nou cu poza fetei, dar asta se întâmpla sâmbătă, pe la ora 3 după-amiază. Le-am spus că fata a fost la noi, dar că am trimis-o acasă. Eu am făcut tot ceea ce este creștinește în acest caz”, a povestit starețul Ioan Larioan Neagoe.

sursa: EVZ.ro
Nu mai poti avea incredere in presa de azi.

Tind sa cred ca asta e varianta reala, pentru ca totul se leaga. Politistii au revenit la manastire sambata, pentru ca stiau ca ea e acolo, din moment ce au interceptat apelul dat de Iulia mamei sale, prin care o anunta ca se va intoarce acasa. De data asta serviciile speciale au putut localiza semnalul, chiar daca n-a fost dat de pe fix :) N-are logica sa mearga vineri politistii si sa revina sambata, doar daca stiau exact ca ea e acolo si au mers cu poza sa o identifice. De aceea a si spus purtatorul de cuvant al politiei ca ei au gasit-o, nu controlorul, caci ei stiau ca ea s-a urcat in acel tren.

Ce ma nedumereste pe mine e de unde a stiut ea ca e data in urmarire generala, daca si-a vandut iPhoneul? cine i-a spus?

Last edited by ioanna; 17.02.2014 at 20:23:29.
Reply With Quote