View Single Post
  #7  
Vechi 02.10.2006, 11:35:07
ory ory is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.09.2006
Locație: Galați
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.524
Implicit

Andaluzia,raspunsul ar fi putin cam vag,pentru ca nu poate fi unul concret.Cel putin,din punctul meu de vedere treaba nu e clara,adica nu scrie nicaieri ca nu trebuie sa te mai spovedesti sau sa postesti inainte de sf.impartasanie,ceea ce ai vazut,daca e real,nu-s decat abateri de la adevarata randuiala,dar aceasta nu inseamna ca trebuie sa le iei in consideratie.E pacat ca s-a ajuns la o asemenea lejeritate in ceea ce priveste criteriile indeplinirii unor indatoriri religioase,si aceasta se datoreaza modernismului si indiferentei,as putea spune.Fara nevointa nu cred ca-si mai indeplineste menirea sf.impartasanie,nu spun sa ne osandim ca-n timpurile vechi,dar nici chiar asa,atata comoditate.Sf.impartasanie,daca vrei sa o simti cu duhul ca pe-o curatire,trebuie sa fie precedata in prealabil de post(minim 8 zile),spovedanie si rugaciune,exista o succesiune de rugaciuni speciale pt.sf.impartasanie(vezi in ceaslov),trebuie sa ai o viata curata(in timpul postului) si intr-adevar sa te simti vrednica de acest lucru,asfel se spune ca ea "arde".Dar inainte de toate,trebuie sa se faca cu blagoslovenia duhovnicului,iar daca acesta se intampla sa fie indiferent la criteriile serioase acordarii ei,pentru multumirea ta,schimba-ti duhovnicul.In mod normal,sf.impartasanie se da numai daca esti crestin apropiat bisericii,si daca se indeplineste o anumita oridine a calitatii vietii de crestin,dar in timp biserica a devenit mai toleranta la viata zbuciumata la care schimbarile sociale supune crestinii,si astfel preotii sunt mai indulgenti cu pacatele de diferite tipuri ale credinciosilor(nu cele capitale), acordandu-le sf.impartasanie pentru a-i tine aproape de biserica,pentru ca unii crestini vazand prea multa exigenta,se deznadajduiesc si renunta la reletia cu biserica.Cred ca am scris cam multe pentru ceea ce vrei tu sa stii,dar sper sa-ti foloseasca,asa ca pentru linistea ta,ignora stfel de cazuri mai putin semnificative si fa ceea ce trebuie facut pentru a lua cu vrednicie sf.impartasanie,dupa putintele tale,dar nu cu indiferenta._
Reply With Quote