View Single Post
  #530  
Vechi 04.09.2010, 00:56:49
george.marian george.marian is offline
Member
 
Data înregistrării: 19.05.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 62
Implicit

Citat:
În prealabil postat de tricesimusquintus Vezi mesajul
Probabil cuprindea și copii, în nici un caz prunci de câteva zile! Căci versetul 41 spune clar: "cei ce au primit cuvântul lui s-au botezat". Cum puteau să "primească cuvântul" niște bebeluși?

Ciudată aplicație faceți la acest verset... Unde scrie că au murit în vremea pregătirii pentru botez, și unde scrie că se botezau în contul lor? În disperarea căutării de "probe" sunteți în stare să vă legați și de un fir de pai... Oricât s-ar boteza în contul altuia, nu va putea să-l mântuiască ori să-l salveze din "focul Iadului", chiar rudă apropiată să-i fie. Psalm 48,7.
Autorul face referire ca oamenii au luat-o razna si se botezau in locul mortilor daca mortii nu erau botezati, lucru inacceptabil. Ii combate Apostolul Pavel. Atat de disperati erau oamenii de mantuire, inclusiv si pe morti sa ii boteze - lucru ce Sfantul Apostol Pavel combate .

Ce am vrut sa evidentiez prin aceasta referire este ca daca oamenii in sminteala lor se botezau in numele mortului, credeti ca si-ar fi lasat copii nebotezati sa moara nebotezati?

Cum primeau niste "bebelusi cuvantul", exact cum primeau si copii Vechiului Testament legamantul: prin credinta parintilor in cazul legamantului, iar in cazul botezului, prin credinta parintilor duhovnicesti, spirituali. Cand sutasul Corneliu L-a rugat pe Hristos sa-i vindece sluga, Hristos nu i-a spus "imi pare rau, dar nu pot face asta decat daca sluga ta mi-o va cere", ci l-a vindecat pe baza credintei sutasului. Fiica femeii cananeence din Matei 15:21-28 a fost tamaduita datorita credintei mamei sale.

Matei 9:2-6 "Si iata, I-au adus un slabanog zacand pe pat. Si Iisus, vazand credinta lor, i-a zis slabanogului : Indrazneste fiule, iertate fie pacatele tale… Ridica-te, ia-ti patul si mergi la casa ta!" Credinta prietenilor slabanogului a facut posibila atat vindecarea fizica cat si iertarea de pacate.

In Marcu 5:22, 23 tatal unei fetitze aflate pe moarte vorbeste in numele ei, zicand "Fiica mea este pe moarte; vino si pune-Ti mainile pe ea, ca sa scape si sa traiasca." Nu cred ca a spus cineva la acel moment ca fata ar fi trebuit sa creada pentru ea. Hristos o inviaza datorita credintei tatalui ei.

Iar Traditia ne spune ca erau acceptati si prunci si copii si oameni maturi, nefiind nicio piedica in a boteza pruncii ... Biserica nu a combatut niciodata botezul pruncilor! Aveti expus in raspunsul lui samson, invataturi despre botez expuse cronologic, ca fiind marturiile Parintilor Bisericii, urmasi ai Apostolilor!

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul!
Reply With Quote