View Single Post
  #572  
Vechi 07.09.2010, 13:05:46
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Facerea, 17:
1. Cand a fost Avram in varsta de nouazeci si noua de ani, Domnul i S-a aratat si i-a zis: "Eu sunt Dumnezeul cel Atotputernic. Umbla inaintea Mea si fii fara prihana.

2. Voi face un legamant intre Mine si tine si te voi inmulti nespus de mult."

3. Avram s-a aruncat cu fata la pamant; si Dumnezeu i-a vorbit astfel:

4. "Iata legamantul Meu, pe care-l fac cu tine: vei fi tatal multor neamuri.

5. Nu te vei mai numi Avram; ci numele tau va fi Avraam; caci te fac tatal multor neamuri.

6. Te voi inmulti nespus de mult; voi face din tine neamuri intregi; si din tine vor iesi imparati.

7. Voi pune legamantul Meu intre Mine si tine si samanta ta dupa tine, din neam in neam; acesta va fi un legamant vesnic, in puterea caruia Eu voi fi Dumnezeul tau si al semintei tale dupa tine.

8. Tie, si semintei tale dupa tine, iti voi da tara in care locuiesti acum ca strain, si anume iti voi da toata tara Canaanului in stapanire vesnica; si Eu voi fi Dumnezeul lor."

9. Dumnezeu a zis lui Avraam: "Sa pazesti legamantul Meu, tu si samanta ta dupa tine, din neam in neam.

10. Acesta este legamantul Meu pe care sa-l paziti intre Mine si voi, si samanta ta dupa tine: tot ce este de parte barbateasca intre voi sa fie taiat imprejur.

11. Sa va taiati imprejur in carnea preputului vostru: si acesta sa fie semnul legamantului dintre Mine si voi.

12. La varsta de opt zile, orice copil de parte barbateasca dintre voi sa fie taiat imprejur, neam dupa neam: fie ca este rob nascut in casa, fie ca este cumparat cu bani de la vreun strain, care nu face parte din neamul tau.

13. Va trebui taiat imprejur atat robul nascut in casa, cat si cel cumparat cu bani; si astfel legamantul Meu sa fie intarit in carnea voastra ca un legamant vesnic.

14. Un copil de parte barbateasca netaiat imprejur in carnea preputului lui sa fie nimicit din mijlocul neamului sau: a calcat legamantul Meu."



In Facerea 17 ni se prezinta Legamantul dintre Dumnezeu si Avraam,
legamant PECETLUIT prin taiere imprejur. Legamantul presupunea ca
acela ce era pecetluit sa pazeasca Legea. Putea pruncul de 8 zile sa
pazeasca Legea? Binenteles ca nu. Deci Dumnezeu nu-i cere pruncului
sa pazeasca Legea incepand cu momentul taierii imprejur. Altfel, ar
trebui sa-l osandeasca pe prunc. Totusi taierea imprejur este vazuta
ca o pecete a Legamantului cu Dumnezeu. De ce a poruncit Dumnezeu
pecetluirea pruncilor la 8 zile cu taierea imprejur daca stia ca acel
prunc nu se poate achita instant de indatoririle Legamantului?
A face un legamant implica o responsabilitate enorma si nu cred ca
un prunc de 8 zile are acea responsabilitate. Atunci, de ce totusi?
Har, smerenie si jertfa de sine.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.
Reply With Quote