View Single Post
  #7  
Vechi 27.04.2011, 12:56:41
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Aliona-Rafaela Vezi mesajul
Pr. meu duhovnic ne permite sa sarutam icoanele dupa sf Impartasaneie doar dupa ce am luat sf. anafora si aghezama.
Nu mi-am amintesc sursa din care dlui a mentionat ca este scris ca se permite.
Pai trebuia sa mancam anafura sau sa bem aghiasma ca nu cumva sa ne ramane pe buze sau in gura Sfantul Trup si Sfantul Sange al Mantuitorului si cand sarutam Sfintele icoane sa cada Sfanta Impartasanie pe icoane (caci ar fi mare pacat). Sfanta Impartasanie este pentru om (preoti si crediciosi) nu pentru icoane (sau orice alt obiect de cult)!

Sfanta Impartasanie se adora percum Dumnezeu iar icoanele doar se venereaza (cinstesc). Adoratia se cuvinte exclusiv lui Dumnezeu in cultul ortodox crestin. Maica Domnului este supra cinstita si supra venerata dar in nici un caz adorata.

Cinsitrea icoanelor este o forma de respect fata de Dumnezeu si de sfintii Lui pe cand adorarea lui Dumnezeu este inchinaciune mantuitoare caci Hristos este cel ce mantuieste! Maica Domnului este mai cinstita decat toate puterile ingeresti si decat toti sfintii pentru ca ea este cel mai mare ajutor pentru om pe calea mantuirii. Ea ne aduce la Hristos percum atunci la nunta din cana galileii, ea ne ajuta cu puterea lui Hristos, ea ne miluieste caci multa putere are de la Hristos si ea mijloceste la Hristos pentru mantuirea noastra.

Sursa e practica liturgica crestin ortodoxa:
Preotul trebuie sa aiba foarte mare grija cand ne impartasim cu trupul si sangele Domnului in Taina Sfintei Euhiaristii, pentru ca nici o picatura oricat de mica din Sfanta Impartasanie sa nu se piarda (sa nu cada pe jos sau sa fie nesocotita, necinstita...). Acesta este motiv de caterisire pentru preot daca nu are grija corespunzator de Sfanta Euharistie, adevarat trupul si sangele Domnului Hristos Iisus.

Sfanta Euharistie este spre hrana noastra a oamenilor, este painea cea adevarata si bautura cea adevarata caci "trupul Meu este adevarata mancare si sangele Meu este adevarata bautura"(ioan cap 6) spune insusi Iisus Hristos.

Sa nu picam in habotnicie fratilor, nici in fariseim, nici in idolatire (sa cinstim materia si creatura si nu pe Dumnezeu). Cinstirea sfintelor icoane se indreapta spre cel reprezentat in icoana si nu asupra materiei din care este facuta icoana. Precum cinstirea sfantului este indreaptata indirect spre cel ce sfinteste, adica spre Dumnezeu.

Cine saruta icoanele dupa Sfanta impartasanie bine face si cine nu le saruta la fel de bine face, caci doar nu sarutul icoanei ne mantuieste ci Hristos Iisus Domnul Dumnezeu nostru si fratele nostru. Doar prin Sfanta Euharistie comuniunea noastra cu Dumnezeu este deplina caci "ne facem partasi dumnezeiestii firi" (II petru 1,4) in toata deplinatatea ei, "caci in Hristos locuieste trupeste toata plinatatea dumenzeirii" (Coloseni 2,9).
Toate Sfintele Taine sunt pentru dobandirea Duhului Sfant pentru ca oamenii sa traiasca viata duhovniceasca intru Hristos.

Insa cine saruta icoanele sa o faca cu mare bagare de seama ca nu cumva sa cada Sfanta Impartasanie (de pe buzele sau din gura lui) pe sfintele icoane sau pe sfanta cruce. Sfanta Impartasanie nu se arunca ci se manaca!

Asadar sa luam aminte.

Last edited by Eugen7; 27.04.2011 at 13:02:58.
Reply With Quote