Subiect: Lupta cu malahia
View Single Post
  #122  
Vechi 04.05.2016, 23:12:46
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

Frate Emanuel971 lupta ta este spre bine.Era cineva care nici macar nu a spus cu ce pacat se lupta .Deci omul inca nu nadajduia, ca va birui degraba pacatul, deaia nici nu indraznea sa ne spuna care e patima cu care lupta.

In primul rand nu deznadajdui daca cumva ai sa mai cazi,trupul e mult mai puternic decat estimam noi uneori.Era o povestioara care spunea cam asa:"Un credincios merge la un preot si il intreaba "Ce sa fac parinte ca am cazut?" Duhovnicul ii raspunde "Ridica-te!" Dupa ceva vreme crredinciosul, vine rusinat la duhovnic si ii spune din nou ca a cazut!"duhovnicul ii rasspunde "Ridica-te din nou!" Credinciosul parca nelamurit spune:"Si daca am sa cad din nou ce am sa fac?" Ridica-te de cate ori ai cazut ridica-te si nu deznadajdui !,caci in ce te va gasi Domnul in acea te va si judeca!"

Fiind tanar, in jurul meu nu au fost oameni apropiati, sa imi spuna de importanta postului, ca ajutor in lupta cu trupul.Da, e un marre ajutor postul si ar fi bine ca sa devina o obisnuinta dar combinat cu citirea Acatistelor,cum ti-a recomandat de fapt duhovnicul, sau a Proloagelor,Patericului sau alte carti ziditoare de suflet.Situatia asta te poate duce
inainte (duhovniceste)
, la fel cum l-a dus pe Apostolul Pavel "tepusul' acela in carne,care eu personal nu stiu la ce s-a referit ,dar poate fi acesta al pacatului trupesc???

Ceasul biologic functioneaza normal in cazul tau.Oamenii mai ales la sate se casatoreau mai demult aici in jurul a 18-20 de ani ca medie.Asta mai ales daca te apuca ganduri de vinovatie exagerate.
Doamne ajuta !
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote