View Single Post
  #132  
Vechi 24.01.2013, 20:49:54
Ominune's Avatar
Ominune Ominune is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 01.02.2010
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 18
Implicit Monahismul in Moldova

[/quote]
Despre Moldova nu mi-a mai ajuns hirtia de scris si am renuntat sa merg mai departe (peste 10.000 de caractere nu se accepta intr-un singur post) dar obiceiuri ca in Moldova inca nu am vazut nicaieri .
Ei sunt cei care in primul rind cerceteaza minastirile si duhovnicii si si pustnicii in mod regulata .
In minastirile lor nu ai loc de pelerinii simplii, sateni sau din micile orase , care sunt prezenti duminica de duminica si la marile sarbatori, veniti din imprejurimile minastirilor sau chiar de la distanta .
Ei , acesti pelerini, sunt cei care solicita tot felul de molitve dupa Sf. Liturghie, care se intereseaza de pustnicii din imprejurul minastirilor, care stau la slujba smirna si in diverse pozitii si posturi de rugaciune sau de traire launtrica, care nu si-au "impodobit" bisericile cu banci pt. odihna si stau fie in genunchi toata slujba fie in picioare drepti ca luminarile uneori tinind in brate si prunci , de la mosnegelul cu barba si par retezat la umeri pina la flacaii de 14-15 ani.
Imi este f. greu (si pe unii banuiesc ca de atita dragoste de ortodoxie nici nu ii intereseaza altceva mai mult decit ce este in strana stinga din biserica lor ) sa vorbesc in amanunt dar cu putine cuvinte despre lucrurile minunate ale Moldovenilor in ale credintei . Dar din toate pelerinajele si concediile petrecute in Moldova am adus in casa si in obiceiurile mele citeva din lucrurile bune care m-au impresionat . In special aspecte legate de profunzimea trairii dumnezeirii , fara fandoseli si mindrii pierzatoare ci simplu si in chipul cel mai sincer .

Dar in Moldova exista insa si paradoxuri absolut notabile .
Cel care m-a frapat cel mai mult este cumplita antiteza dintre credinta adinca a celor multi si magia neagra a unor oamneni de mult rupti de Dumnezeu .
Cele mai ciudate facaturi , cele mai neinchipuite urzeli ale intunericului in Modova le-am auzit .
Dar eu am aceiasi bucurie, la fiecare pelerinaj, de a ma intoarce in tara lui Stefan, de a descoperi oameni imbunatatiti si de a sta de vorba cu ei , de a participa la slujbe minastiresti dumnezeisti , de a sta citeva zile intro minastire si inclusiv a minca minacre minastireasca binecuvintata .
Sigur, toate zonele tarii sunt frumoase in felul lor iar oamenii, cu bunele si relele lor fac gustul acestor locuri .
De la unii inveti sa faci ceva , de la altii inveti sa nu faci ceva , la altii te reintorci iar cu altii trebuie sa traiesti !
Din fiecare pamint omul isi trage plasma ca sa poata sa se mintuiasca !
Vorba gheronului mult iubit in Roamnia : cine vrea sa se mintuiasca , cu intrebarea sa calatoreasca !
[/quote]

D-le Zaharia, indraznesc sa mai adaug si eu doua aspecte ale manastirilor moldave: neintreruptele privegheri de noapte si randuielile Miezonopticii(care, dealtfel nu se mai pastreaza in toate zonele tarii), ospitalitatea monahilor, si nu in cele din urma, multimea de Duhovnici Mari care s-au nascut sau au studiat(arhiereii) in aceasta zona.
In ceea ce priveste aspectul negativist, cea mai mare vina o detine mass-media, care oglindeste traiul sarac(mai ales in jud. Vaslui) prin promovarea viciilor si crimelor. Nu doar moldovenii decurg la asemenea fapte, dar se pare ca au ajuns, involuntar, obiectul de rating al televiziunilor...
Iertare pt postarea intarziata!
P.S. De aici se pot asculta in direct privegherile de la Putna. http://www.ortodoxradio.ro/
__________________
"Ascultarea este mormânt al voinței și înviere a smereniei".(Sf Ioan Scararul)
Reply With Quote