View Single Post
  #9  
Vechi 15.07.2022, 21:41:50
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Seraphim7 Vezi mesajul
Da,suflet zbuciumat...Este nevoie de mult dialog și multă răbdare pentru a putea atinge toate aspectele acestei stări și am impresia că ele țin în general de niște discuții de intimitate și lucruri tratate atent, calm,cu grijă,din fiecare aspect din sufletul tau și totodată de fiecare situație care a dus la acest impas existențial.

Ar trebui sa găsești o persoana dispusă să de-a atenție sufletului tau și să te ajute să ieși din asta,dar nu prea are nimeni timp,și energia,și puterea de a pătrunde mereu in suflet.

Spovedania, ședințele de terapie au devenit așa opace nu trec sticla sufletului,ajuta poate uneori dar de cele mai multe ori nu prea.

Da,este o luptă unu la unu,tu contra tu....Eul cu ego îl.

Acum ești în situația în care trebuie sa lupți tu singura, să ieși tu cu forțele tale din acest iad personal,și să găsești, să cauți lumina.Iar dacă vei reuși asta,și sunt convins că o vei face vei fi mult mai puternică după aceea.

Sfatul meu este sa nu lași frica și disperarea sa te cuprindă,sa nu ii judeci pe ceilalți că nu te ajuta sau nu te înțeleg.Plus nici măcar tu nu ești de vină,deci așteaptă să treacă această stare,și nu lua decizii pe care sa le regreți mai târziu.

Soluția va veni,și după cum tu cereai și nu primeai....Va veni sub formă de dragoste, înțelegere,pace...

Da de asta ai nevoie,de pace,de dragoste,de înțelegere...

Încearcă întâi să le găsești în tine
Foarte frumos raspuns
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote