View Single Post
  #18  
Vechi 19.07.2022, 22:44:16
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Ma gandesc doar la cazul lui Mache (numele de cod al IPS Teodosie in calitate de informator al Securitatii) care nu de mult il absolvea pe Vladimir Vladimirovici Putin de vina de genocid pe motiv ca a construit biserici.

Asadar, cum poate cineva sa imi ceara sa fac parte dintr-o organizatie in care exista personaje precum Teodosie, Kiril si multi altii care sunt condusi de o ideologie ce chiar si tinuta in frau de legile statului secular ii poate conduce la asemenea actiuni?
Ironic e că ÎPS Teodosie a fost chemat la treapta de arhiereu în 2001 de către patriarhul de atunci - Teoctist scrie prin presă, deci nu și-a făcut singur chemarea, nu și-a pus mâinile de hirotonie întru arhiereu singur asupra lui:

“Întotdeauna m-am socotit nevrednic de această slujire și aș fi vrut să-l refuz pe Preafericitul Părinte Teoctist. Dar Dumnezeu așa a rânduit să am un vis cu câteva zile înainte. Lângă casa părintească unde acum este mânăstirea am visat că era un altar unde slujea și Preafericitul Teoctist.

M-am dus și eu să iau binecuvântarea. Eram ca preot îmbrăcat fără felon și când am ajuns în fața Patriarhului mi-am cerut iertare: nu am apucat să-mi iau felonul. Și el mi-a zis: nici nu trebuie să-l mai iei că primești alt veșmânt. N-am știut ce înseamna acel vis”, a povestit ÎPS Teodosie.

https://www.ctnews.ro/audio-visul-pr...pul-tomisului/
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote