View Single Post
  #6  
Vechi 31.07.2022, 07:25:58
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul

Din amanuntele descrierii tale inteleg ca manastirea (in lunile iulie-august) mai mult profita de mana de lucru a tinerilor aflati oricum in vacanta, si nu se ocupa primordial de starea lor duhovniceasca.
Eh nu e chiar așa, ca să dai de mâncare la 50 de persoane sau mai mult timp de o săptămână solicită capabilitățile oricărei locații, plus cazarea care e gratis, într-un fel e normal să ajuți pe acolo, Cine nu muncește să nu mănânce.
Nu erau munci care să te rupă, dacă te pune la unele chestii nici nu trebuie să ridici mai mult decât poți duce, la bucătărie să faci pe acolo ce o fi așa de greu ?

Nu e ca și cum dai cu târnăcopul în mină.

Obștea de acolo oricum e întinerită față de altele din țară, nu duc ei lipsă de călugări au și forță de muncă din satele dimprejur când e de cules recolta, toate taberele astea din 1997 încolo au avut un efect în creșterea obștilor, mai e și o mănăstire de femei undeva la Teț am citit.

Citat:
În prealabil postat de Demetrius Vezi mesajul
Eu ma asteptam ca din prima zi sa fiti primiti cu... spovedanie si abia apoi sa fiti cazati; adica, spovada o consideram o pre-conditie de inscriere in tabara si nu ca optiune personala.
Păi se spovedește și acolo, dar mai mulți călugări și nu știi dinainte care-cum, n-ai cum să te gândești mental ca vizitator prima dată că unul spovedește în viteză, te lasă să zici ce ai după care rugăciune și să vină următorul.
La alt călugăr i-a sunat telefonul din ce-mi aduc aminte când era la spovedanie, poate erau treburi administrative de rezolvat, dar totuși trebuie mai multă atenție pe partea asta.

Nu te obligă să te spovedești, și într-un fel e bine că nu sunt intruzivi cu chestiunea asta, unii ar putea-o percepe ca pe o intruziune în viața privată insistența unui preot de a te spovedi.
Știu pe cineva, o fată, care avea patima fumatului dinainte să meargă în tabără și a turnat-o o tipă mai veche de acolo care a ajuns și călugăriță la Teț, au certat-o mai mult femeile, nu cred că monahii la ei am văzut că au tact, și a plecat.

Mai erau și băieți care fumau, dar nu a mers nimeni cu pâra la călugări e bine că nu sunt ca niște inchizitori totuși.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.07.2022 at 07:43:43.
Reply With Quote