View Single Post
  #7  
Vechi 31.07.2022, 08:12:07
alexa creata's Avatar
alexa creata alexa creata is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 28.04.2022
Religia: Ortodox
Mesaje: 26
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
E normal ce povestești, dar e entuziasmul începătorului, la început vezi o revărsare de Har după care se poate retrage și să apară diferite ispite.
Inteleg ce zici insa tind sa cred ca nu e doar entuziasmul incepatorului in ceea ce priveste IUbirea pentru Oasa si ce am simtit acolo. Cred ca se aplica asta cu entuziasmul incepatorului la dorinta de a ma spovedi sau impartasi si legat de altele. ca da cu siguranta apar deja, o sa apara ispite. Insa sa stii ca legat de Oasa in perioada asta mare nevoie as avea. Un pic daca as mai fi stat Na, e greu de spus in cuvinte. Din ce imi dau seama si tu ai fost acolo. Am observat, repet, ca toti iau cate ceva la Oasa.


Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ceva de genul am văzut și eu, nu știu care să fie explicația ori e din oboseală, ori spovedește din obligație, problema e că nimeni din cei care au mai mers nu-ți spun înainte care preot spovedește temeinic adică cu implicare și care nu, afli pe pielea ta.
poate ca vorbim de acelas parinte pentru ca se potriveste descriere la mai multi. nu o sa dau numele. Oricum erau 2 in seara aia insa al doilea a venit dupa ce m-a intrebat pe mine tipa care se ocupa cu listele daca vreau. Si al doilea asa la prima vedere parea mai rabdator si bland. Dar nu poti stii. Ce m-a socat pe mine un pic e ca acelasi parinte care m-a spovedit a tinut si o coferinta despre rugaciune si in conferinta era mult mai deschis. Acum a trecut, asta e! Eu oricum ii multumesc si ma rog pentru el si imi asum si partea mea de vina.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nici nu știam că pr Iustin s-a retras de exemplu.
Nici eu nu stiam. Nu stiu cat s-a retras cat e mai mult la Fetita din ce am inteles. Fetita face parte tot din Oasa.
Ce imi pare si mai rau e ca am auzit ca parintele Iustin a spovedit acolo in spate in zilele cand a fost jos la Oasa. Si chiar nu am stiut, asta am aflat in ultima zi de la cineva pe drumul spre casa dintr-o vorba in alta. Mie imi spusese cineva din organizatori atunci in primele zile cand am intrebat de spovedanie si i-am zis clar ca as vrea la parintele IUstin ca el nu e aici, vine si slujeste din cand in cand. Daca stiam ca si spovedeste as fi asteptat, nu m-as fi spovedit atunci si asteptam pana cand spovedea si el Si nici nu l-am vazut caci la unele slujbe eu plecam mai devreme la bucatarie fiind multa treaba
Oricum puteam indrazni macar sa vb cu el ca am avut ocazii cateva sa il opresc si asa cum am zis au fost niste semne clare pe alocuri ( chiar amuzante) dar nu am indraznit.

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Cel mai bine e să cauți un duhovnic prin apropiere, la distanță poate nu ajungi vor crește prețurile și la combustibil și la bilete de tren, plus timpul prin tren o zi aproape pierdută dacă aduni tur-retur, iarna e și mai greu să urci acolo la mănăstire la unii le-au cedat mașinile pe acolo.
Oricum asta ma gandeam sa fac, sa caut si acasa un duhovnic. Acum poate am alt imbold si curaj.
Reply With Quote