View Single Post
  #12  
Vechi 31.07.2022, 13:44:30
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.962
Implicit

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Dar sa stii ca ei nu fac mare lucru la modul direct vazut, adica nu se dau peste cap la modul lumesc ca sa nu mai putem noi de bine in sensul ca nu fac ceva deosebit, ceva concret Ci sunt ei pur si simplu.
Există monahi care fac observații tinerilor, sau au un mod mai dur/direct de relaționare, la asta mă refer că ei s-au mai șlefuit și știu cum să vorbească ca să te simți bine în pielea ta, să-ți ia neliniștile față de un mediu nou cu mâna cum se zice, nu sunt buruienoși sau toporistici în exprimare.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Nu cred ca se limiteaza doar la faptul ca au invatat o pedagogie a relationarii, sincer! Pentru ca nu doar in relationare se simte frumusetea de acolo ci in tot. In slujbe, in activitati etc.
Păi da, dar ca să compari ar trebui să mergi vreo 5-10 ani pe la mănăstirile din țară din mai multe regiuni istorice și abia apoi să vezi dacă mai e sentimentul de unic, pe Oașa îi ajută și peisajele din Apuseni și de pe muntele Șureanu știu treaba asta, e clar că o mănăstire lipită de oraș cum e mănăstirea Antim sau Radu Vodă în București nu are atuul izolării și al situării colinare.

Dacă ajungi prima dată să observi mediul monahal de la Oașa e normal că o să ți se pară aceea cea mai cea mănăstire, că te-ai formatat mental doar pe una.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Nu am auzit de asa ceva insa sincer nu toti cei care vin in manastire sunt meniti sa si ramana.
Eu am auzit din mai multe părți chestia asta că glumitul cu fetele, micul schimb de zâmbete i-a făcut pe unii să se îndrăgostească și să plece din mănăstire, e adevărat că am auzit că ar fi fost începători, poate erau doar aspiranți la călugărie fără să se fi citit vreo slujbă de tundere în monahism pe capul lor.
Și la Oașa și Găbud sunt cele mai multe fete în mai multe tabere, deci nu e doar odată ca la Putna.

Nu e ok treaba asta pt principiile călugărești interacțiunea prea mare cu fetele și femeile.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Asta o spun si unii preoti sau calugari prin conferinte. Mai bine un crestin bun in lume decat un calugar care nu poate fi dedicat. Asta ultima e doar parerea mea.
Așa e dar în cazul acesta ispita și-o bagă ei singuri în mănăstire, nu a ieșit călugărul sau fratele începător din mănăstire, ci a venit lumea la el, deci se auto-ispitesc prin tabere fără să vrea, sau vrând să facă un bine mai mare, formarea tineretului.


Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Iar la fete ( studente) si femei ca sunt multe si de 30, 35 + si 40 chiar am vazut respect si nici un gest necuvenit in tabara.
Cele peste 40 sunt căsătorite, nu cred că la ele e problema dar îndrăgosteala te lovește când e lumea mai dragă, călugărul trebuie să fugă de pricinile de ispitire, nu să se ispitească să vadă dacă e puternic.

Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Si sa stii ca la inceput cum zici tu 97 si inca multi ani dupa nu erau tabere comune, erau separate de baieti si fete din ce stiu.
Eu am văzut poze în care erau la un loc stăteau pe iarbă lângă părintele Teofil și ascultau ce le spunea.


Citat:
În prealabil postat de alexa creata Vezi mesajul
Cu siguranta exista monahi foarte buni in toate manastirile, nu spre asta era vorba! Doar ca la Oasa se face o lucrare foarte faina cu tinerii. Repet e mai greu in cuvinte. Fiecare simte dupa cat poate/vrea etc. Dar toti au luat ceva frumos de acolo. Cu siguranta e foarte buna la inceput dar eu gasit si foarte multi oameni care vin de 7 8 ani la Oasa in tabare sau si din cand in cand pentru ca acolo se simt bine si altii pentru care intr-adevar a fost faina experienta doar odata.
Acuma nu este vorba de a sta numai acolo, nu! ci poate ca in anumite momente suletul tau are nevoie mai mult.
Până la urmă la mănăstire nu te duci să te simți bine, ci să te despătimești ori asta e inconfortabil mereu pt că zgândăre câte ceva în interior, eu doar văd ce spunea Iulian de la Prodromu de pildă, că nu e bine nici la bucătărie de călugări să aduci maici, acum eu nu am dreptul să judec, dar rânduiala de călugărie e să fie separate obștile și să nu se poate înopta în apropiere de mănăstire de călugări de către femei și invers, chiar dacă clădirea e scoasă din perimetrul mănăstirii e tot la 100 de metri de ea.

În fine, ne folosim cu discernământ de ce avem la îndemână pt sporirea duhovnicească.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 31.07.2022 at 13:46:32.
Reply With Quote