View Single Post
  #24  
Vechi 23.08.2012, 00:09:57
Mihailc Mihailc is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.03.2008
Mesaje: 3.183
Implicit

Nu comentez veridicitatea informațiilor cuprinse în wikipedia, ca să nu mai lungim vorba inutil, așa cum ați făcut voi pe alt topic. Doar în treacăt fie spus, în 1939 părintele Stăniloae poseda deja nu una ci mai multe versiuni ale Filocaliilor. Dumitru Stăniloae n-a fost un lăutar al spiritualității ortodoxe, ci un traducător și cercetător de primă mână, care nu-și punea semnătura pe un text până nu parcurgea tot ce s-a scris și tradus în domeniul respectiv. Poate că nu ți-ar strica o documentare mai serioasă, din surse autorizate, pe tema istoriei Filocaliei, de la ediția princeps din 1782 și până în prezent, cu accent pe prima parte a secolului trecut, ca să-ți faci o idee asupra materialului pe care părintele Stăniloae l-a avut la dispoziție în momentul când s-a apucat de traducerea românescă. Afirmația "deci datorită efortului acestui Părinte Arsenie Boca avem noi filocaliile" este o minciună cât munții Făgărașului, care îmi confirmă faptul că deja în cazul tău și a altora putem vorbi de o monomanie "Arsenie Boca" suspectă de idolatrizare, însă asta nu mai e treaba mea, fiind o afacere între voi și Dumnezeu, cu medierile indispensabile ale Bisericii.

Încă o mică observație legată de fraza: "Eu mai știu că Sfinții, fiind purtători de Duhul Sfânt au grijă să te îndrepte către Sfânta Treime, Maica Domnului și către ceilalți Sfinți."

Istoria creștinismului ne arată destul de limpede că Însuși Dumnezeu respectă libertatea omului până într-atât că ne lasă să cădem în tot felul de exagerări, falsificări, denaturări ale evlaviei, toate săvârșite, desigur, cu bună credință și motivate de un zel și o dragoste inițial bune, dar contaminate pe parcurs de subiectivism extrem sau poate chiar cu infiltrații demonice.
__________________
Prostul este dușmanul a ceea ce nu cunoaște (Ibn Arabi)

Last edited by Mihailc; 23.08.2012 at 00:13:51.