View Single Post
  #777  
Vechi 22.04.2015, 13:35:28
Igor_Paslusnik's Avatar
Igor_Paslusnik Igor_Paslusnik is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.02.2015
Locație: Biserica. Creștin al Bisericii primare, cea fără erezie, numită politic după anul 1054: Ortodoxia
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.724
Implicit

Citat:
În prealabil postat de abaaaabbbb63 Vezi mesajul
Ai purtat vreodata haine facute din doua materiale? Ai mancat vreodata porc/creveti? Ti-ai omori vreodata membrii familiei care au crez diferit de al tau?
Ai citit vreodată ce este habotnicia, ce este discernământul, ce este dreapta socotință, ce este trezvia, ce este înșelarea? Sfinții Părinți vorbesc despre acestea toate, dumnezeisc de frumos, plini de Duhul Sfânt fiind ei.

Nu cred că ai citit, mă îndoiesc sincer, fiindcă nu ești creștin, ești eretic, suflete preaiubit. Și ești foarte departe de mântuire.

Dar ca să nu stârnesc prea puternic cuibul de viespi din tine sau de lângă tine, uite, fără Sfinții Părinți, îți dau câteva cuvinte ale lui Dumnezeu:

"Nu strica, pentru mâncare, lucrul lui Dumnezeu. Toate sunt curate, dar rău este pentru omul care mănâncă spre poticnire." - Romani 14, 20.

"Cel ce ne-a învrednicit să fim slujitori ai Noului Testament, nu ai literei, ci ai duhului; pentru că litera ucide, iar duhul face viu." - II Corinteni 3, 6.

Cred cu adevărat că îți ajung aceste două versete.

Iar de nu vei crede acestor două versete, nici de-ar învia cineva din morți... să-ți spună Adevărul, nu-l vei crede...

E drept ce vorbesc, sau mint?
__________________
Noul Testament ortodox e manualul normalității. Să citim zilnic din el, din Patristică, Dogmatică, Sfintele Canoane, cărți de la Sfinți ortodocși, nu de alte culte, ptr. a avea viață sfântă. În erezii nu e Duhul Sfânt, Har, Taine, Mântuire.

Dorim unirea tuturor în Sfânta Biserică fără ereziile lor. Hristos/Biserica/Creștinismul este și va fi ecumenic nu eretic-ecumenist, deschis la dialog și vindecare ptr. orice boală până la Parusie. Iubim toată Creația. Sunt 9 Sf. Sinoade Ecumenice.
Biblia

Last edited by Igor_Paslusnik; 22.04.2015 at 13:43:18.