View Single Post
  #390  
Vechi 30.03.2008, 16:09:33
silviu.pintilie silviu.pintilie is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 29.03.2008
Mesaje: 18
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Macarie
Sinodul de la Niceea nu a legat Calendarul de Biserica, asa cum Biserica nu poate fi legata de cunoastrea omeneasca vremelnica si imperfecta. Au legat-o unii ierarhi rusi care asa au vrut sa o faca.

Nu putem opri lumea in loc prin asa zise dogme, ( desi uneori ar fi de dorit ) Nu purtam aceleasi haine ca pe vremea Mantuitorului, nu mancam la fel si nici macar nu ne castigam cele necesare in acelasi mod. Asta nu are legatura cu Biserica, asa cum nici la vremea aceea Apostolii nu au impus modul de gandire si obiceiurile ebraice popoarelor pe care le increstinau.

A lega Biserica de conceptii gresite, inseamna din inceput a pune Biserica in situatia de a gresi. Inchizitia care a dogmatizat conceptiile stiintifice ale vremii (Aritotelice), i-a ars pe rug pe cei care aratau ca Pamintul nu e plat, si se invarte in jurul Soarelui.

Daca am tine calendarul Iulian, cu decalajul lui, am ajunge sa sarbatorim Pastele in vara, si aceasta ar fi o incalcare a Sinodului.
Evident altele sint principiile Bisericii care trebuie sa ramana neschimbate in veac, in orice vreme.
as dori sa adaug un lucru: dv spuneti ca daca am tine calendarul iulian am serba pastele in vara. ei bine eu observ ca biserica de stil vechi (rog a nu se confunda cu cea de rit vechi care este lipoveneasca)desi tine de atata timp acest calendar totusi nu a ajuns niciodata sa serbeze pastele in vara. cum este posibil?