View Single Post
  #3  
Vechi 19.06.2013, 06:26:35
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
In primul rand, unul din parinti trebuie sa fie nitel semi-genial.
Nici profii nu-s semi-geniali. Unii, deși cunosc informația, nu au darul de a o preda mai departe celorlalți. Alții sînt la început de carieră, și ei fără experiență. Mai sînt și profi care și-au greșit cariera...

Citat:
Sa aiba cunostinte generala din toate domeniile, de la literatura, biologie, la geografie, matematica, fizica sa stie chiar f. bine doua limbi straine.
Părinții trebuie să aibă cunoștințe complementare, acoperind materiile de predat. Unde sîntem mai puțin pregătiți, avem cărțile care ne ajută.

De domeniul ei:

Literatura va însemna cititul operelor adaptate vîrstei. De la povești și povestiri atent selectate pînă la cărți de referință din literatura română și universală. Nicidecum comentarii sterile învățate forțat... Dar nu intru în detalii. De mers la teatru, de ascultat teatru radiofonic.

Gramatica - cred că toți trebuie să ne-o reamintim.

Desenul artistic, tehnic, lucrul manual - doar ca să descoperim dacă elevul are înclinații spre domeniile respective.

Engleză știm suficient de bine, mai ales ea, franceza trebuie să mi-o amintesc...

De domeniul meu:

Matematica - fără probleme de tipul celor din ”Gazeta matematică” la clasele primare.

Fizica de liceu - manualele sînt suficiente, fără culegeri de genul ”Hristev”. Plus aplicații practice, ceea ce n-am făcut la școală.

Muzica: noțiuni de cultură generală, audiții ale compozițiilor clasice, frecventarea filarmonicii. De încercat cîteva instrumente cu meditator plătit, evident. De cîntat - doar dacă este voce și ureche muzicală.

Religie - de trecut prin marile religii, cu explicații succinte. De frecventat biserica, de ”deranjat” frecvent duhovnicul și nașii cu întrebări.

Educație fizică - exerciții de încălzire, de forță și de rezistență. Am avut profesori buni în liceu și în facultate, care nu ne-au lăsat de capul nostru să jucăm mingea pînă ce nu făceam tot ce era scris în programă...

Chimie, biologie, geografie, istorie - de studiat împreună pe manuale. :)

Citat:
In al doilea rand, experienta integrarii intr-o colectivitate eterogena, foarte valoroasa in viata, e pierduta din start.
Comunitatea este și la biserică, în parc, la bloc, în sat șamd. În marile orașe sînt întîlniri de tot felul, activități dedicate copiilor care pot fi frecventate periodic. Copilul nu trebuie să stea închis în casă pentru că studiază cu mama în loc de o profesoară cu licență.

Citat:
Insa TIMPUL e problema cea mai mare.
Nădăjduim să ne permitem să trăim dintr-un salariu. Dacă nu se va putea, vom vedea mai departe.

Citat:
Un copil face la scoala 4 ore pe zi in clasele primare.
Pe urma sunt 5 (Sau 6?) in generala si la fel un liceu.
Și acasă trebuie să fie un program strict, cu pauze, cu teme, note - ca la școală.

Citat:
Da, poate ai sa zici ca acasa, e necesar doar jumatate din timp, insa chiar si asa, nu e putin.
Nu tot ce scrie în manual trebuie învățat. De filtrat lucrurile importante, cu adevărat folositoare în viața reală.

Citat:
Mai ales daca ai 2 copii de varste diferite, timpul necesar se dubleaza.
De la caz la caz. Mai sînt și alte familii care adoptă metoda asta, copiii se pot sincroniza măcar și parțial. Depinde și de vîrstă.

Citat:
Daca ai 4..5..6 (ortodoxie, copii multi, nu?) iti pui mainile in cap.
Da, știu pe cineva cu 2 + 2. :)

Citat:
Si in orice caz, legea romaneasca nu-ti da voie sa tii copilul acasa, nici nu-ti echivaleaza studiile la domiciliu.
Abia peste vreo 16 ani va fi vorba de ales o facultate. Pînă atunci... Doamne ajută. Dar acum sînt „universități-umbrelă” în străinătate care te acceptă dacă treci de examenele lor, fără să le pese de BAC-ul românesc sau dacă ai făcut liceul. (din auzite vorbesc).

Citat:
Deci din start, esec.
De studiat cazurile deja puse în practică, pe internet. Mai este timp pînă ne decidem.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote