View Single Post
  #79  
Vechi 25.10.2009, 08:19:02
MariS_'s Avatar
MariS_ MariS_ is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 18.10.2009
Locație: Religie: creștin
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.419
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Callisto Vezi mesajul
Pe scurt expusa problema, sunt de acord cu tine (mai ales la partea cu sinceritatea, acordul e frenetic). Numai ca vezi, una dintre cele doua se afla la un moment dat, de fapt nu la orice moment dat, ci chiar la temelia bazei fundamentului :), in eroare. Si sa spun unde vad eu dificultatea : intre stiinta cu miliardele ei calculate pe baza anumitor proceduri fizico-chimice deja acceptate si literalismul biblic.
1. daca literalismul biblic este corect (asa cum par sa sugereze anumiti Sfinti Parinti), atunci Huston, we have a problem. Gandirea e schizoidata (termen anapoda, dar merge), si inima nu se poate deschide , tocmai pentru ca ai ceea ce se numeste o strangere de inima...Daca te hotarasti totusi sa crezi ca unele lucruri din V.T. mai cuprind si gafe, atunci poti pune la indoiala scripturile in continutul lor dupa bunul plac, nemaifiind adevar revelat (de unde nu putinele erezii, secte, religie personalizata)
2. daca literalismul biblic nu e cheia, sunt lucruri extrem de grele si profunde, cuprinse numai de anumiti oameni, cu ajutor si voie divina, restul dintre noi trebuind sa ne conformam si sa ne acceptam lipsurile. Te intrebi in cazul acesta, ce mai valorezi tu personal sau altii dintre semenii tai dragi, care se zbat in perplexitati fiindca totul a trebuit sa fie deosebit de incifrat. Apare aici si chestiunea pre-determinarii (complexa si care nu mi se pare ca se rezolva usor prin introducerea "liberului arbitru"). Si uneori totul imi pare o punere in scena de catre necunoscute ratiuni/vointe/entitati/persoane superioare in fata careia nu pot decat sa ma revolt... Adeseori in aceste cazuri mi se dau raspunsuri asemanatoare cu o fraza din Micul Print, ca poti cuprinde cu logica aceste dificultati abia dupa ce le-ai cautat fara ea (respectiv cu o curiozitate onesta si un suflet imblanzit). Iarasi, problema e ca de cand ne nastem suntem invatati sa ne folosim de cap inainte de inima, iar apoi afli ca trebuie sa rastorni susul in jos, sa-ti schimbi obisnuinta..Confuzie maxima.
Draga Callisto imi place cum gandesti. Dar eu nu vad o dificultate intre stiinta si
teologie pentru ca cele doua se ocupa de domenii diferite. A, ca exista o intersectie
intre ele, aparitia universului, da, e adevarat. Numai ca eu sunt adeptul interpretarii
simbolice a Genezei sau Cartea Facerii. Si in Biserica sunt doua curente diferite, unii
interpreteaza literal, altii simbolic. Mi se pare interpretarea simbolica mai adecvata
din urmatoarele motive:
1. te scuteste de viitoare surprize, atunci cand s-ar putea verifica precis ca unele
lucruri depasesc 7000 de ani. E stiut ca teoria geocentrica, cu pamantul in centru,
a fost sustinuta pe baza interpretarii literale a crearii "Cerului si Pamantului". Pe
urma i-au dat o interpretare simbolica, dar dupa ce s-au facut de ras si au ars
un om de stiinta. Nu trebuie sa ascundem erorile, ca am putea face altele la fel.
2. daca la un moment dat chiar apare un extraterestru, nu ne va face de ras.
3. crearea unui univers atat de complex e greu sa o descri pe o pagina.
Nu spun ca am in totalitate dreptate, dar daca sunt si teologi printre cei care
sustin aceasta varianta, atunci spiritul meu venit dinspre stiinta nu e total
bulversat. Cand teologii se vor pune de acord sa sustina definitiv doar una
dintre variante, atunci e altceva.
Stiinta si Teologia le vad ca pe cele doua axe ortogonale: stiinta e axa
orizontala, teologia cea verticala. Se intersecteaza doar in punctul zero,
originea. Eu cred ca sufletul omenesc are nevoie de ambele, alftel lipsa
oricareia l-ar saraci. Desigur, nu in aceeasi masura, dar oricum tot saracire e.
__________________
Făcutu-ți-s-a ocara ca și lauda, paguba precum câștigul și străinul ca fratele?
Cum nu înțelegeți că nu despre pâini v-am zis? Ci feriți-vă de aluatul fariseilor și al saducheilor! (Matei 16:11)
Omul deține atâta Adevăr câtă Iubire dăruie.