View Single Post
  #3  
Vechi 01.03.2010, 14:29:19
windorin's Avatar
windorin windorin is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.10.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.402
Implicit

Citat:
În prealabil postat de heaven Vezi mesajul
Nu stiu cum este pentru altii,dar pot spune ca eu ma simt deosebit de incercata in perioada asta a postului Pastelui,mai acut ca niciodata.Mai ales prin ispite de ordin sufletesc. Pe de o parte,este bine,caci inteleg mai clar care imi sunt punctele slabe,dar...usor nu este.Pana si noaptea in somn ma haituie "Aghiutza" cu tot felul de vise. Sunt convinsa totusi ca nu mi s-ar da aceste ispite daca nu as putea trece peste ele.
Voi cum treceti prin el,patiti si voi asa ceva?
Si eu simt o tensiune mai mare in perioada Postului, ba incepand chiar cu prima zi, cand s'a savarsit Canonul Sfantului Andrei Criteanul. Personal, nu prea ma manii usor, avand din nastere o fire mai moale, insa in Postul asta nu prea am rezistenta. Ma manii pe oras, pe program, pe oameni, pe zgomote. Sunt tare incercat. Cat despre vise, nici ele nu lipsesc... decat din cand in cand.

Este si firesc. Diavolul nu voieste sa postim. Nu vrea sa renuntam la cele placute simturilor pentru Dumnezeu, de dragul Lui. Nu vrea sa ne nevoim, aratand prin aceasta ascultare si dragoste. Nu vrea sa avem masura, sa avem vointa si libertate. El ne vrea subjugati lumii si patimilor, sub care omul a ajuns sa se vada "liber".

Este post, iar postul inseamna ispite.
Tocmai aceste ispite insa ne intaresc si mai mult in postire.
__________________
"Intru aceasta vor cunoaste toti ca sunteti ucenicii Mei, daca veti avea dragoste unii fata de altii." (Ioan 13,35)
"Va spun ca pentru orice cuvant desert, pe care-l vor rosti, oamenii vor da socoteala in ziua judecatii." (Matei 12,36)

Reply With Quote