View Single Post
  #334  
Vechi 18.09.2017, 21:51:31
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Se înserase, stelele se iviseră una câte una ca niște candele sfinte pe cer. Era primăvară și mănăstirea noastră, cufundată în sfânta ei tăcere, își primea vizitatorii întârziați și grăbiți. Un frate al unui om pe moarte m-a chemat să-l însemnez în semnul crucii cu sfintele moaște ale Sfântului nostru pe fratele său în spital. Era atât de bolnav, încât îi cumpăraseră și cele pentru înmormântare. Toți plângeau în jurul său, situația lui era deznădăjduită; pentru o clipă a deschis cu efort ochii și cu glas întretăiat și prin semne pe care abia le-am înțeles, a întrebat: cum se numește Sfântul? I-am spus: Sfântul Efrem și am continuat, spunându-i: Sfântul te va face bine și vei veni pe picioarele tale ca să i te închini. Era în Săptămâna Stâlpărilor, în ziua de vineri când l-am vizitat. În Vinerea Mare, ieșind din biserică, în chip uimitor l-am văzut șezând în spațiul de dinaintea curții interioare, plin de bucurie și veselie pentru darul de mult preț al sănătății, pe care i l-a dăruit Sfântul.
În ajunul praznicului Sfântului nostru, toate surorile cu bucurie am pregătit biserica. În momentul în care am terminat cununa pentru icoana Sfântului și am coborât de pe scaun, în acea clipă a căzut un trandafir mare și s-a oprit pe geamul ce se află peste obrazul Sfântului. Am urcat iarăși ca să-l pun la locul lui, dar pentru o clipă am gândit și am zis: „ÎI voi lăsa și oriunde voiește Sfântul, acolo îl va dărui”. Au trecut mai multe ore și slujba a început. Au venit mulți credincioși din diferite părți, cei mai mulți din clasele sociale înalte. Sosi și cel vindecat de Sfântul nostru și au trecut înainte atâția alții și toți s-au închinat la sfânta sa icoană. În acea clipă s-a întâmplat ceva uimitor. Trandafirul care rămăsese agățat la icoana Sfântului a căzut în acel moment în capul omului care cu puține zile înainte din aproape mort Sfântul nostru l-a înviat și în acea clipă a auzit glasul dulce al Sfântului spunându-i:
„Spune tare, copilul meu, ca să audă toți, că te-am făcut bine”.
Acela însă a tăcut, cu toate că Sfântul i-a zis de multe ori: „Nu ascunde, copilul meu, facerea de bine pe care ai primit-o”, și atunci fiul lui a strigat și din când în când zicea „s-a făcut bine tatăl meu, s-a făcut bine tatăl meu” și bucuria era zugrăvită pe fața lui. Recunoștința este virtute cerească, de aceea și Hristos, atunci când doar unul dintre cei zece leproși s-a întors ca să mulțumească Făcătorului de bine, a zis cu tristețe: „Au nu zece s-au curățit? Dar cei nouă unde sunt?”.
( Vedenii și minuni ale Sfântului Mare Mucenic Efrem cel Nou, facătorul de minuni, vol. I-II , Sfânta Mitropolie a Atticei, Sfânta Mănăstire Bunavestire a Născătoarei de Dumnezeu, Muntele Neprihăniților - Attica, traducere din neogreacă de Nicușor Deci, pp. 92-93)
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote