View Single Post
  #404  
Vechi 24.10.2017, 22:22:12
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Eh, am recitit astazi întreg topicul și îmi mențin părerea că Emilian era smintit rău de tot și probabil frustrat de neîmplinirile pe plan social în general și amoros în particular;

Pe de altă parte, dacă omul char a ajuns la mînăstire în Sfântul Munte și a rezistat până acum (sau au rezistat ei...) aceasta spune ceva.

Pe termen lung, nu se știe unde e cel mai bine pentru fiecare; poate că la un moment dat Emilian, în urma experienței monahale, chiar va avea ceva de spus, de care să ne folosim noi ceilalți. Sau poate ne folosim încă de pe acum de rugăciunile lui.

Până la urmă, un Emilian la mînăstire, care citește zilnic Ceaslovul, nu poate fi inutil pentru noi restul, care citim rapoarte, bilanțuri contabile sau sentințe judecătorești.

Emiliane, dacă ești pe recepție și dacă nu ai ascultare în sensul de a nu scrie pe net, dă de veste. Dacă nu, roagă-te.
__________________
"If you take the Christian Bible and put it out in the wind and the rain, soon the paper on which the words are printed will disintegrate and the words will be gone. Our bible IS the wind and the rain." Herbalist Carol McGrath as told to her by a Native-American woman.

"Laudato si, mi Signore, per frate Uento
et per aere et nubilo et sereno et onne tempo,
per lo quale, a le Tue creature dài sustentamento"
- Sfântul Francisc de Assisi
Reply With Quote