View Single Post
  #21  
Vechi 10.10.2010, 18:46:42
afaraploua afaraploua is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2010
Mesaje: 72
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Rodica50 Vezi mesajul
"Duhul sufla unde vrea"- La Sfantul Serafim de Sarov se vorbeste deslusit despre lucrarea Duhului, cum explicit se vorbeste si in vietile Sfintilor. Sfantul Duh este prezent in lume, dar trebuie sa crezi, sa ai credinta dreapta, sa faci voia lui Dumnezeu. Crezi ca ne-am ridicat la asemenea masura?Sa nadajduim in Domnul, si sa nu luam in deradere cele sfinte!Intelepciune!
Ce sa cred, cand eu vad ca vorbiti de frunze de nuc sau de tei, si nu despre lucrari mari, semne si minuni ale Duhului Sfant ! Vad de asemenea, ca folositi termeni pagani, de rusalii, care sunt ielele sau dragaicele, acelasi lucru cu rusaliile (rusalcele), fiicele lui Rusalim Imparat, conform traditiei populare, de ce nu exista o coborare a Duhului Sfant asa cum era in primul secol? Scrie la Fapte ca atunci cand primii crestini se rugau, Duhul se cobora:
[color=red]Faptele Apostolilor 4:31 *Și pe când se rugau astfel, s-a cutremurat locul în care erau adunați, și s-au umplut toți de Duhul Sfânt și grăiau cu îndrăzneală cuvântul lui Dumnezeu[/color]
Deci m-as bucura sa vad ca impartasiti experiente asemanatoare, cum s-a coborat Duhul si ce lucrari minunate a facut! Ca eu sa cred, ar trebui sa citesc despre astfel de lucrari, dar eu citesc despre frunze, de care sa fie, de tei sau de nuc!
Reply With Quote