View Single Post
  #27  
Vechi 30.09.2013, 19:01:12
guardian knight's Avatar
guardian knight guardian knight is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.02.2011
Locație: Cluj-Napoca
Mesaje: 897
Implicit Dracul muncii de duminica !

Acu' cativa ani in urma,am fost bantuit de un drac foarte puternic (nu stiu din ce sursa mi-o fi venit si pripasit prin ograda !).
Cert e ca faceam un pacat regulat si destul de grav !

In fiecare duminica, in loc sa ma duc la biserica,dracul ma punea sa fac exercitii de culturism cu greutati,si inca pe tonuri de muzica fascista (marsuri militare germane !)

As fi avut vreme si in alte zile din saptamana, insa dracul era strict si nemilos si tinea cu o cerbicie de caine sa ma puna numai duminca la ..."lucru" !!!

Am inceput relativ rapid sa realizez ca nu e lucru curat !

Imi dadeam seama de pacatul pe care il fac, si eram perfect constient ca nu e bine, insa dracul cu pricina imi dadea o satisfactie si o placere, extraordinare !

A durat o vreme (din fericire, nu chiar foarte mult !) pana cand, m-am hotarat sa infrunt acest drac bezmetic,si asa am facut ca am inceput incet, incet, sa merg regulat la biserica,iar efectul a fost unul bun,ca dracul a fugit mancand pamantul !!!
Acuma respect Duminca, si nu mai lucrez nimica !
Cred ,ca ar trebui data o lege nationala in privinta interzicerii muncii duminca !
Singurele munci permise, ar trebui sa fie doar cele in domeniul zootehniei, sigurantei publice,si sectoarelor cu foc non-stop (hidroelectrica,distrigaz,apa si canal,smurd, urgente medicale...etc...)!

Last edited by guardian knight; 30.09.2013 at 19:14:18.
Reply With Quote