View Single Post
  #27  
Vechi 15.11.2021, 00:00:18
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Zice Hristos sa il ajuti „pe cel cazut”.

Precizeaza explicit conditia aceluia.

Nu zice ajuta-l pe betiv, pe hotoman, pe restul.


Iti trebuie putin cap in viata. Nu oricine e cazut...
Toti pacatorii sunt "cazuti", chiar si cei care nu se mai pot ridica singuri, asemeni celui cazut in mainile talharilor care l-au lasat abia viu,cum se zice in Evanghelia de azi. La fel si cel foarte bogat caruia i-a spus Iisus sa vanda toate cate are si sa dea saracilor; niciunul nu se mai putea descurca singur.

Mai demult, in statia de tramvai, un cersetor(mi s-a parut alcoolic) mi-a cerut niste bani sa-si ia o paine, iar eu l-am chemat cu mine in brutaria de vis-a-vis (vizavi) si de acolo i-am cumparat o paine si am plecat lasandu-l cu painea in mana si cu dezamagirea pe chip.
Acum imi pare rau pentru ca nu l-am ajutat cum avea el nevoie, ci cum am vrut eu, adica degeaba.
Am meditat putin si cred ca el avea nevoie de mai multi bani decat pentru bautura, iar eu nu eram dispus sa-i dau. Un asemenea om e dependent de bautura si are nevoie de mai multi bani ca sa aleaga si altceva decat strictul necesar(bautura). De foame omul nu ajunge niciodata dependent ca de bautura.
Din dezamagirea lui nu stiu cat a invatat el, insa stiu ce am avut de invatat eu.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote