Subiect: Talcuire vis
View Single Post
  #138  
Vechi 27.11.2021, 19:37:51
Psalm 23's Avatar
Psalm 23 Psalm 23 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.03.2021
Religia: Protestant
Mesaje: 138
Arrow

Din punctul meu de vedere toate denominatiile creștine reprezinta doar etape istorice de tranziție, in dezvoltarea si afirmarea creștinismului. Sunt adeptul ideii ca la final creștinismul, sub loviturile evenimentelor finale apocaliptice, se va reuni iar intr-o forma asemănătoare cu cea de la început. Una dintre forțele motrice ale acelei reunirii vor fi evreii mesianici. Este o ipoteza pe care o analizez de mai mult timp, nu o absolutizez, este doar o ipoteza de lucru. Cumva istoria creștinismului a început cu ei si se va termina cu ei intr-o anumita măsură, au fost primii apostoli la început, s-ar putea sa fie ultimii misionari la final. Nu am pretenția sa fie cineva de acord cu modul meu de intelegere, sunt pe deplin conștient ca este doar un posibil mod singular de a intelege mersul istoriei.

Regret ca nu mai pot continua acest dialog, multumesc pentru el, am drumuri de facut prin lume :) Va urez numai bine, credinta si nadejde. Sunt absolut convins ca veti trece prin multe in timpul ce va urma si sper ca Dumnezeu sa va intareasca pentru incercarile ce vor veni.

מרנאתא‎!
__________________
Did you exchange a walk-on part in the war for a leading role in a cage? The words of the prophets are written on the subway walls.

Last edited by Psalm 23; 28.11.2021 at 14:02:10.
Reply With Quote