Subiect: 2 Petru 1,2,3
View Single Post
  #5  
Vechi 11.04.2019, 22:21:44
Petru7's Avatar
Petru7 Petru7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.04.2019
Locație: în dor sfânt de Iisus
Religia: Ortodox
Mesaje: 251
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gpalama Vezi mesajul
Cred ca folosesti o traducere care nu este a Bisericii Ortodoxe, noi am prefera sa lucram pe una Ortodoxa, chiar as recomanda sa schimbi textele si sa folosesti una de a noastra, pentru a nu intra in polemici inutile cu privire la traduceri, vad ca referinta folosita nu este chiar ok.

Da, este importanta folosirea textului Ortodox, probabil intre putinele care pastreaza duhul si sensul real al textului.

Si legat de texte, care este scopul publicarii epistolelor? Sa ne reamintim?
Cred că textul e destul de clar dacă folosești erata dată de mine. Prin ea Domnul Iisus Hristos poate să curețe orice duh rău din text așa cum a putut să curețe toate lighioanele de pe fața de masă arătată în vedenie cerească când a fost vorba de convertirea lui Cornelie.

Dacă nu poți să citești fără să judeci și fără să acuzi pe autorii textului dat de mine deși textul prin erata prezentată poate fi priceput corect, atunci te rog să corectezi dumneata, dând un text pur ortodox și punând în evidență celelalte diferențe.

Eu, dacă am greșit dând un text străin de duhul ortodoxiei nu am putut apoi să judec pe cineva căci Domnul a venit la noi ca mântuitor și nu ca judecător. Așa că mi-am asumat greșala și am corectat ce credeam că e mai important pentru a nu ispiti pe cineva. Dacă nu crezi că e suficient, atunci te rog să facă domnia ta ceea ce crede de cuviință, adică să posteze același text luat dintro sursă ortodoxă.
__________________
”-Simone, fiu al lui Iona, Mă iubești tu pe Mine?
-Da Doamne........te iubesc.
-........”

Last edited by Petru7; 11.04.2019 at 22:45:12.
Reply With Quote