View Single Post
  #6  
Vechi 06.12.2009, 16:32:24
alexaa alexaa is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.10.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 22
Implicit hmm

Citat:
În prealabil postat de Miha-anca Vezi mesajul
Cand cineva vorbeste de o femeie, care a fost batuta sistematic, iar ea a suportat acest lucru ani de-arandul, mie imi suna un clopotel, caci ceva nu e in ordine. Noi nu trebuie sa asistam pasivi la viata noastra, ci trebuie sa ne analizam in primul rand pe noi insine si apoi si pe sotul violent. Cu ce am provocat iar si iar violenta lui; cu ce am fost Eu de vina, ca s-a suparat pe mine intr-atat, incat a apelat la violenta?
Daca consider ca eu, ca sotie, nu am gresit cu nimic, care sa determine agresiunea sotului meu, chiar daca imi voi schimba partenerul, voi da tot peste acest gen de barbat agresiv si ma voi simti vesnic nedreptatita.
Este clar ca o problema exista si in ceea ce o priveste pe sotia violentata, dar daca ea nu va constientiza problema aceasta, va perpetua la nesfarsit propria ei suferinta.
Sunt femei, care dau tot peste acelasi tip de barbati: ori violenti, ori betivi, ori neseriosi. Aceste femei au ochi doar pentru a privi la greselile partenerului, dar niciodata pentru a se autoanaliza in mod sincer si a gasi adevaratele cauze ale nefericirii lor.
Poate ca ai dreptate, dar daca nu ai cunoscut niciodata un om violent, e dificil sa intelegi. Sunt oameni atat de violenti si de incrancenati, incat nu au nevoie de un motiv ca sa loveasca. Si pana la urma, indiferent ce ar face biata femeie, chiar si un lucru oribil daca ar face, el nu are dreptul sa o loveasca. La modul general, nimeni nu se baga in asemenea situatii, fiindca toti gandesc ca e treaba sotilor sa si-o rezolve si nu vor sa isi aprinda paie in cap. Majoritatea femeilor maltratate stiu ca el le va haitui si se tem pentru copii, se tem ca o sa le omoare daca fug. Femeia asta a parasit tara.

Ca sa nu mai spun ca este vorba de oameni fara o educatie deosebita, ce autoanaliza sa isi faca biata femeie?

Last edited by alexaa; 06.12.2009 at 16:37:44.
Reply With Quote