Subiect: Pseudosuicidul
View Single Post
  #10  
Vechi 31.01.2010, 21:07:41
8NihilSineDeo9 8NihilSineDeo9 is offline
Member
 
Data înregistrării: 24.07.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 85
Implicit

Citat:
În prealabil postat de idealist Vezi mesajul
Din ce stiu sinuncigasul se poate ingropa cu preot daca se poate dovedi ca nu a fost in deplinatatea facultatilor mintale cand s-a sinucis. Am trecut si eu printr-o situatie asemanatoare: Am fost in coma aproape de moarte, dar cauza comei nu era provocata cu intentia mortii mele.
Biserica considera ca cei morti in batai nu se pot ingropa cu preot. Eu as nuanta, de exemplu daca sunt in legitima aparare si ma bag pentru mama de exemplu atacata de cineva, daca as muri eu nu cred ca am fost un pseudosinucigas.

Asta ma intereseaza si pe mine, daca in cazul pseudosiucidului, se pot face pomeni pt cel in cauza, daca poate fi trecut in pomelnic pt pomenirea lui la Sf.Liturghie etc.

Daca esti ucis in incercarea de a salva pe cineva, te jertfesti, in nici un caz nu se poate vorbi de sinucidere.
__________________
Sfinte Ioane proorocule, dulceata lumii, frumusetea cerului cea impatrit luminata, primind aceasta rugaciune de acum, izbaveste pe toti din toate nevoile, si-i scoate din chinul cel ce va sa fie pe cei ce te lauda cu credinta, cantand lui Dumnezeu : Aliluia !
Reply With Quote